Türk Akademisyen: Çin’in Konuşu Forumu Arsıulusal Ticareti ve Yatırımı Heveslendirme Etmenin Yollarını Arıyor

Ankara merkezli Türkiye Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi’nin direktörü Selçuk Çolakoğlu, Çin’in, Shanghai’daki aynı konuşu forum aracılığıyla, daha yüksek düzeyde bire bir açılıma odaklanarak ticaret ve envestisman işbirliğini isteklendirme etmenin yollarını araştırdığını söyledi.

Selçuk Çolakoğlu, güdük müddet önce Xinhua ile yaptığı röportajda, Hongqiao Arsıulusal Konuşu Forumu’nun iktisadi küreselleşmeyi celi, kapsayıcı, stabil ve bütün amacıyla hayır geçirmek için nazik önem taşıdığını söyledi.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) vazgeçilmez unsurlarından biri olan ve “uluslararası siyasa, hareket ve yüksekokul topluluklarına kayırıcı düzem ayrımsız diyalog ve değişim platformu” oluşturan Hongqiao Forumu, 2018 yılında başlatıldı.

Çolakoğlu’na bakarak dünya, Kovid-19 sonrası pandemi döneminde tıpkı dışa çatlama aşamasına girdi fakat tıpkısı sıra mali zorlukla karşı karşıya ve forum bu yaraları iyileştirme potansiyeli taşıyor.

SES 1 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Direktörü:

“Çıktı acun dışa açılıyor. Kazançlı ilişkilerde normalleşme var, ancak benzeri zamanda soylu erki maliyetler, hele faziletli para şişkinliği kabil iri müşkülat yaşanıyor. Antrparantez çok taraflılık açısından ara sıra güçlükler yaşanıyor ve ayrıca pandemi sırasında küresel işbirliği azaldı.

Çin bu girişimle, normalleşmenin, ekonomilerin dışa zahir açılacağının, ayrıca (ülkeler arasında) konuşu işbirliğinin pekâlâ artırılacağının yanında umumi olarak dünyanın yüz yüze olduğu güçlük ve düz okumaların nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda ara sıra öğün haritaları ortaya koydu.”

Çolakoğlu’na göre Çin, Kuzey ve Güney arasındaki işbirliğini artırmada ve tıpkısı zamanda Cenup’de nema ve kalkınma ivmesini artırmada nazik benzeri konumda bulunuyor.

SES 2 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Direktörü:

“Nedeniyle cemi bu gelişmeler, Çin’in bu girişimler ve arsıulusal hesaplı forumlar yoluyla dünyada ağız ağıza normalleştirilmiş benzeri soylu erki ilişkiye ve ayrıca pandemi sonrası dönemde tamamen normalleştirilmiş tıpkı işbirliğine yansımak için ayrımsız plana ehil olduğunu gösteriyor.”

Xinhua Selen Ajansı muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor.(XHTV)

Share: