Ukrayna’ya 26 ülkeden 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları yaklaşık 6 aydır devam ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın ortak sülale sahipliğinde Ukrayna amacıyla ödül konferansı düzenlendi.

SİLAH VE ROKET SİSTEMLERİ BIRLIKTE BAĞIŞLANACAK

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ego Wallace ve Danimarka Defans Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen hediye konferansında bakanlar, Ukrayna’ya mütekâmil mülhak finansal yardımla bu arada silah sistemleri, askeri eğitim bilimi, haddinden fazla namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

26 DEVLET 1,55 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YARDIM SÖZÜ VERDİ

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Mağribî ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya alın askeri yeteneklerini çoğaltmak için 1,55 bilyon dolarlık askeri müzaheret sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’ya mali yardımını 113 milyon dolar daha artıracağını belirtti.

“SİZİ TAYF KIRIKLIĞINA UĞRATMAYACAĞIZ”

Bodskov, “Bu, Avrupa ve mutlak dünyanın üstüne düz yazı edildiği değerlere cebin benzeri savaştır. Zaman Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü yeniden tasdik ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya defans bakanlarının topçu sistemleri, mühimmat ve diğer askeri teçhizat üretimini Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi mali yerine desteklemeye amade olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“YARDIM ETME KONUSUNDA İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Defans Bakanı Wallace yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya arkalama etme konusundaki isteğimiz henüz de artıyor. Bu toplantıdan daha çok taahhüt, daha fazla finansman, daha aşkın yetişek sözü ve askeri yardım sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına arkalamak ve Putin’in emellerinin başarısız olmasını keşfetmek amacıyla tasarlandı. Bu son askeri destek dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Acımasız saldırganlığına ve ayrım gözetmeden kullandığı silahlara cebin savunmasına devam etmesini sağlayacaktır. Bitmeme eden desteğimiz çok berrak aynı endişe gönderiyor, İngiltere ve arsıulusal toplum bu yasadışı savaşa cebin olmaya bitmeme ediyor. omuz omuza duracak ve Putin’in işgaline karşı savunmalarına arkalamak için Ukrayna’ya askeri arkalama sağlayacağız” dedi.

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın birçok alanda kayıplara uğradığını belirten Wallace, “Rusya bir nice konuda şimdiye kadar liyakatsiz oldu ve Ukrayna’yı işgal etmeyi asla başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve sürekli kendisine değiştirildi. Kısaca 6 kamer içinde nazik ve eke zayiat verdiler. Başbuğ Putin, bu bellek almaz saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı ancak o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 kamer sonraları, ona ve tehdide cebin durmaya, Ukrayna’ya yardım etmeye arsıulusal aynı topluluk olarak bibi kararlı olduğumuzu yayımlamak için buradayız” dedi.

YARDIMIN YARISI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Batılı ülkeler vasıtasıyla taahhüt edilen mali yardımın, yarısından henüz fazlasının zırh tedariki ve cebe üretiminin desteklenmesi için harcanacağı geri kalanının ise zırh ve askeri teçhizatın yanı sıra askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’ya antrparantez 80 kilometre menzile eş “cesim sayıda” alıngan güdümlü M31A1 füzesi üstelik bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalinin gidişatını tahrifat amacıyla etraflı menzilli topçu silahlar üstelik dahil olmak için henüz aşkın cebe göndermesi amacıyla Mağribî ülkelerden talepte bulunmuştu. Zalim hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya elan aşkın zırh vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.Share: