Guatemala Dışişleri Bakanı Flores: “Küresel sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor”

Guatemala Dışişleri Bakanı Flores: “Global sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor”

Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu

ANKARA – Ankara’dahi 13’üncüsü planlı Büyükelçiler Konferansı’na katılan Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, “Toptan sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor. Bu anlaşılan zorlukları da içerisinde getiriyor. Bunu hemen diplomatlık ile çözebileceğiz. Bir Atatürk kabilinden ilişkilerimize arz esasen başlayacağız. Zira bize farklı düşünmeyi öğretti” dedi.

Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, Ankara’birlikte tıpkısı otelde planlı 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Flores, konuşmasına Atatürk’ün “Önümüze bakmamız gereken bire bir andayız” sözünü hatırlatarak başladı. Guatemala’nın konferansta bulunma amacına değinen Flores, “Kendimize şurası soruyoruz. Neden Guatemala burada, illet biz Guatemala ile bire bir şeyler paylaşıyoruz? Cevabı çok dümdüz, ‘Atatürk’. Atatürk, 1930’lu yıllarda baktığımızda Meksika’ya temsilcisini orada Mücevher medeniyeti ile Türk milletini neyin birleştirdiğini araştırması amacıyla gönderdi. Temsilciler 8 adet rapor sundular ve biricik uzlaşı vizyoner olmalarıydı. Tığ, Gevher medeniyetinin beşiğiyiz. Dünyaya etki fail tıpkı medeniyetin mensubu olmaktan kontekst haddinden fazla gururluyuz” ifadelerine düzlük verdi.

Diplomatik ilişkilerde eş akıntı edilmesinin ticari ve insani krizlerin içerisinden çıkılmasına defa göstereceğini aktaran Flores, “Bakan Çavuşoğlu ile temas el birliği halinde hareket etmeliyiz. Ancak kontak ve el birliği halinde gıda krizinin içerisinden çıkabiliriz. Bizim kadar medeniyetlerin iri rolü var. Global sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor. Bu mahsus zorlukları üstelik içerisinde getiriyor. Bunu vakit kaybetmeden diplomasi ile çözebileceğiz. Tıpkısı Atatürk kabil ilişkilerimize genişlik esasen başlayacağız. Çünkü bize ayrımlı düşünmeyi öğretti” dedi.

Guatemala’nın Amerika kıtasında zirai üretimde yüce cafcaf oynadığını kaydeden Flores, şu ifadelere saha verdi:

“Guatemala, dünyadaki yeryüzü mefret şeker hastalığı ve kahve üreticilerinden tıpkısı tanesi. Yeniden burada Türkiye’nin birlikte süresince bulunduğu ve Itidalli Asya’dan getirdiği ürünleri üretiyoruz. Bildiğiniz amacıyla kullandığımız birçok ürünün içinde Guatemala ürünleri da var.”

Guatemala’nın Amerika kıtasındaki sunma bağan enflasyona cemaat ülke olduğunu tamlayan Guatemala Dışişleri Bakanı Flores, “11 yıl içerisinde bakıldığında büyüme oranımız mefret ayrımsız misil katetti. BENDE, Meksika ile ilişkilerimiz mahdut konuşu istikrarı bize kazandırdı” dedi.

Guatemala’nın coğrafi anlamda mühim önemini belirterek, aut politikası ile öne sâdır ayrımsız ülke olduğunu aktaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Guatemala, Yıldız ve Güney Amerika ortasında stratejik öneme ehil ayrımsız devlet. Takkadak coğrafi konumundan hava değil, izlediği aktif aut yöntem yardımıyla kamu dünyada stratejik aynı devlet haline geldi. Heybet Başkanı Giammattei’nin savaş başladıktan bilahare bölgeden Ukrayna’yı mülakat eden reis olması düzgün değil. Vakit Kaybetmeden Latin Amerika bölgesi üzere değil bizim coğrafyamızdaki gelişmelere üstelik yakın deste gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

2021 yılında tıpkısı eski yıla göre iki mutluluk arasındaki ticaretin iki hatim arttığını belirten Çavuşoğlu, bu senenin evvel yarısında oranın beklenenin altında kaldığını söyledi.Share: