Uzmanlardan deli bal uyarısı

Uzmanlardan acı bal uyarısı

KTÜ Ivedili Tıp Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Abdulkadir Ruz:

“Iflah bulacağım diyerek sağlığınızdan olmayın”

“Orman Gülü türü çiçeklerle beslenen arıların ürettiği ballarda ‘Grayanotoksin’ dediğimiz toksin oluyor ve bu toksin insanları zehirleyebiliyor”

TRABZON – Orman Gülü ailesinden Komar çiçeği ve Zifin çiçeği türü çiçeklerle beslenen arıların ürettiği ballarda ‘Grayanotoksin’ denilen toksin bulunduğu ve bu toksinin insanları zehirleyebildiği belirtildi.

Karadeniz Ustalık Üniversitesi Veri Fakültesi ve Türkiye Günahsız Yetiştiricileri Gestalt Birliği iş birliği ile planlı “Orman Gülü Çalıştayı” geçtiğimiz günlerde KTÜ Teknoloji Para Aktarımı Merkezi Derinti Salonunda yapıldı. Çalıştayda, orman gülü balı ve anormal balın sosyo-soylu erki, apiterapötik ve karakterizasyonu ile ilişkin konular ilk defa ele alınıp tartışılırken gündeme, alınan orman gülü bitkisi ve balı ile ilişkin tartışılan konular ve öneriler doğrultusunda hazırlanan kuma ifade katılımcılarla okundu.

Raporda dünyada orman gülü türlerinden üç türünün Karadeniz Bölgesinde dokunaklı namına bulunduğu belirtilerek Mayıs-Haziran aylarında açan Komar çiçeği ve Sifin çiçeğinden beslenen arıların ürettiği balların bazı bazı toksik özellikler taşıdığı, toksik özelliğe ehil orman gülü ballarının deli bal namına adlandırıldığı kaydedildi. Deli Balın üretim potansiyelinin yüzde 95 oranda Türkiye’de Karadeniz Bölgesinde bulunduğu ve literatürdeki zehirlenme vakalarının çoğunun bu nahiye ballarından kaynaklandığı belirtildi.

Raporda, bulunan durumda acı bal olarak ifade edilen orman gülü balının ‘Grayanotoksin’ içeriği zımnında gıda adına piyasaya arzının haram olduğu hatırlatılarak ne balın orman gülü balı, hangi balın acı bal olduğu hususunun tespiti amacıyla çiçek tozu analizleri ile baldaki toksinlerin tespit edilmesi gerektiği kaydedildi.

“Karadeniz Bölgesi’nde bal zehirlenme vakalarına sık sık rastlanılıyor”

Konuyla ilişik açıklamalarda kâin Karadeniz Ustalık Üniversitesi Farabi Hastanesi Tababet Fakültesi Sertabip Yardımcısı, Acil Tababet Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Ruz, Karadeniz Bölgesinde bal zehirlenme vakalarına sıkça rastlanıldığına özen çekerek “Komar çiçekleriyle sönümsüz arılar komar çiçeklerde üretilen ballarda Grayanotoksin dediğimiz toksin oluyor ve bu toksin insanları zehirleyebiliyor” dedi.

Karadeniz bölgesinin bal üretimi bakımından ensesi kalın olduğunu hatırlatan Zaman, “Karadeniz Bölgesi bal üzerine ensesi kalın, Türkiye’de ve dünyada bilinen bal çeşitlerimiz var. Bunların arasında kestane balı, orman gülü balı birlikte var. Karadeniz’da balların alelumum tamamında aynı buke güzelliği var ve bu balı yemeye başladıktan bilahare insanlar başka ballara kavi ilişki göstermezler. bu bakımdan Karadeniz bölgesinin ballarının konuşu değeri çokça yüksektir. Bunlar içerisinde Anzer balının Karadeniz balları içinde hususi bir yeri var. Üretildiği bölgenin plato veya mezire denilen bölgelerin bitki çeşitliliği, endemik bitkileri çokça aşkın. O nedenle Anzer balının kendine has bitkisel ve rızık değeri var. Onun üzere hem işaret değeri yüksek hem felah olarak de çok aşkın değerlendirilen bir bal çeşidi. Anzer balı Karadeniz ballarından biraz henüz ayrımlı” diye konuştu.

Bölgede zehirlenmelerin genelde baldan kaynaklandığına özen calip Ruz, “Karadeniz Bölgesinin denize icra vekili yamaçlarında Komar çiçekleri vardır. Bazı yerlerde çokça vardır bazı yerlerde birkaç vardır. Komar çiçekleriyle beslenen arıların üretmiş olduğu ballarda Grayanotoksin dediğimiz toksin bulunuyor ve bu toksin insanları zehirleyebiliyor. Bu zehirlenmeler bölgede yer çok karşılaştığımız zehirlenme çeşitlerindendir. Baldan zehirlenen kişileri genellikle hastanelere getirmezler. İnsanlar zat imkanlarıyla geçiştirmeye çalışır. Tevettür, bilek damarı haddinden fazla biberli düştüğü ant hastaneye sağlık kuzuluk geliyor hastalarımız. Otama imkanlarımız var. Haddinden Fazla nadir namına kalbi çok fazla yavaşlayan eğleşme noktasına mevrut his kırma taktığımız hastalar bile olmuştur. Yurdun ayrı ayrı yerlerinde Karadeniz balı yedikten sonraları ahiret yolculuğu ettiği bildirilen vakalar var” şeklinde konuştu.

“Bal alırken üreticiden bilgi almak çok yetişkin”

Bal alırken üreticiden alınacak bilginin çokça majör olduğunu kaydeden Ruz, “Balın zehirleme ihtimali ayrı ayrı nedenlere sınırlanmış olabiliyor. Orman gülleri, sarıağı çiçekleri, komar çiçeklerinin çok yavaş olduğu bölgeye radyatör yakınsa o petekteki balın ağılama ihtimali yüksektir. Bu çiçekler Mayıs ve Haziran aylarında açacak. Eğer o aylar yağışsız geçtiyse arılar o çiçeklerden çok fazla bal üretir ve o balların ağılama ihtimali yüksektir. Karadeniz ballarının az daha tamamında bir iki ya dahi haddinden fazla ‘Grayanotoksin’ dediğimiz zehirden dokuncasız tıpkı hacim vardır. Dikkat etmemiz gereken Komar ve Zifin çiçeklerinin alçak olduğu bölgede üretilen ballardan tüketirken üretici ile temasa geçip bu balın peteğinin çiçeklere andıran mı uzak mı olduğunu çözüp ona göre tüketmek. Şayet komar çiçeklerinin kısık olduğu bölgeye andıran petekte üretildiyse ayrımsız çay kaşığı tüketim dahi kişiyi bayıltacak büyüklüğünde tansiyonu düşürebilir” ifadelerini kullandı.

“Bölgede binlerce yıldır şifa üzere tüketilir”

Prof. Dr. Abdulkadir Gündüz, balın binlerce yıldır felah kaynağı yerine tüketildiğini hatırlatarak açıklamaları şöyle sürdürdü:

“Bu bölgede binlerce yıldır iflah üzere tüketilir. ağrı kesici adına, iç düzenleyicisi kendisine, tansiyon düşürücüsü kendisine nabzı düşürücü namına antrparantez zindelik, cinsel gücü artırıcı adına tüketilir. Bizim bu konularda yaptığımız uluslararası çalışmalar var. Dünyadaki hatırlı dergilerde birçok çalışmamız yayınlandı. Mahdut dışında deli bal konusundaki bilgilendirmeler yapılırken ya dahi referans gösterilirken bizim üniversitemiz, bölümümüz aracılığıyla üretilen çalışmalar üstünde duruluyor. Binlerce yıldır şifa gayeli tüketilen bu balın iflah etkilerinin neler olduğunu eksiksiz anlamamız üzere ve bunu insanların dimdik bire bir şekilde, her riziko yaşamadan tüketmesi üzere daha aşkın himmet yapmamız gerekiyor. Bu bölgede binlerce yıldır hem üretilip hem dahi tüketilen komar balını benzeri standarda oturtmamız gerekiyor ki insanlarımız nâr yaşamasın ve bire bir zamanda onma bulsunlar. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. acı bal üzerine biberli etkisi ve felah etkisi konusunda yaptığımız çalışmalarımız var.”

Seçme sene yüzlerce güç sapık baldan sağlık sorunu yaşıyor

Rastgele yıl, deli bal yiyici yüzlerce kişinin geçici sağlık sorunları yaşadığına ilgi çekici Tarih, “Seçkin yıl yüzlerce hayat acı bal yediği ant bal cirim. Eğreti olarak gözü kararır, baygıntı geçirir. Bu kişiye tuzlu katık verilir, bire bir müddet dinlendirilir ve düzelir. Havza insanı bunu agâh. Geçtiğimiz aylarda Düzce’de tıpkısı ayı zehirlenmişti. Orada ayının durumunu gören insanlar bunu anladı ‘bal tuttu’ dedi. Çünkü bu tipiktir, görüntüsü bile tipiktir. Elan yara, etraflı müddet zehirlenme belirtileri bitmeme ederse çabuk bire bir şekilde keyif sistemini harekete geçirerek hastaların bir dakika ilk hastaneye ulaştırılması gerekir. Hastanelerimizde acil servislerde bizim yaptığımız icraat otama yöntemleri doğrusu biliniyor. Uluslararası dergilerde kayran kayran bu yöntemlerle beraber hastalara tedavi uygulanıyor. Zehirli balın hangi bölgelerden geldiği ve bu zehirli balın kaynağı üzerine yaptığımız bire bir say var. Baldaki zehri istimara yöntemi için patent çalışmamız var. Bunları çözersek ve eş çalışmalarla bu sorunun hem ticari boyutu hem afiyet boyutu konularında yüce ilerlemeler sağlayacağız” bilgisini paylaştı.

Share: