Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta Öğretmenler Günü kutlandı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta 24 Son Teşrin Öğretmenler Haset planlı törenlerle kutlandı.

Van’birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke ve öğretmenler, vilayet önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Tiyatro Müdürlüğü salonunda devam fail program, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Alicenap tilavetinin peşi sıra aday ve zahmetli öğretmenler müracaat yaptı.

Ilbay ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı ise “Öğretmenlerimiz, memleketimizin, milletimizin, ülkemizin yükselmesine, yücelmesine, genişlik önemlisi herif kaynağının yetiştirilmesine düşündürücü katkı sağlıyor. Seçme zaman öğretmenlerimizin yanındayım. Çabamız öğretmenlerimizin problemlerini ortadan dercetmek ve onlara koruyucu olmaktır. Eğitim Bilimi bir numara önceliğimizdir. Van’da da eğitim namına çokça iyice işler yapıyoruz. İnşallah öğretmenlerimizle Van’ın akademik başarısını 5 sene süresince üst seviyelere çıkaracağız. Bu mübarek mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Mütekait olan öğretmenlerimize dahi memleketimize, milletimize sundukları katkıdan kontekst müteşekkir olduğumu belirtiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Tevke “İnsan doldurmak en şerif ve eke değerlerden biridir. Bu balaban göreve hevesli olan ve sunu baskı şartlarda hakkıyla hesabına getiren yekpare öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Aday öğretmenlerin ahit etmesinin ardından Balcı, öğretmenlere tezkere bergüzar etti, zor olan öğretmenlere bakım şeref belgelerini verdi.

Program oratoryo ve resim sergisinin ardından sona erdi.

Programa İl Açıkgöz Komutanı Sancak Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Vazıh, gelgel amirleri ve öğretmenler katıldı.

Hakkari

Valilik önündeki İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan programda kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda devam eden programda konuşan Ilbay ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Son Teşrin 1928’dahi Ulus Mektepleri Başöğretmeni unvanın verilmesinin 94. sene dönümü ve bu düşündürücü haset kutlamanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Muallimlik mesleğinin genişlik mukaddes görevlerden biri olduğuna aksan yapan Akbıyık, “Öğretmenlik mücahede, çıdam, fedakarlık ve hoşgörünün genişlik faziletli manada sergilendiği ulu ayrımsız görevdir. Bu kurumlu ve lahut mesleği işleyen öğretmenlerimiz, cehaletle savaşın yer yara kılıcıdır. Muallimlik herkesin yapabileceği bir hisse senedi değildir. Sevgi, fedakarlık ve ikbal mesleğidir. Rastgele soy mesleğin toplumdaki bireylere kazandırılması de gine siz çokça altın öğretmenlerimiz sayesindedir.” dedi.

Gür ise günün fehva ve önemine ilgili istişare yaptıktan sonraları mesleğe eskimemiş başlayan öğretmenler ahit etti.

Programa, vali yardımcıları, İl Bitirmiş Komutanı Tümgeneral Ateşin Hâkim, İl Güvenlik Müdürü Namazlar Mete Kaynak, alım amirleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, hoca ve öğrenciler katıldı.

Muş

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na Milli Eğitim Müdürlüğü marifetiyle çelenk sunulmasıyla başlayan program, Muş Öğretmenevi konuşma salonunda bitmeme etti.

Programda mütekellim Vali İlker Gündüzöz, öğretmenliğin çokça çalımlı benzeri patika olduğunu söyledi.

Öğretmenliğin toplumu değiştirecek ve geleceği güvence altına algı bir hizmet alanı olduğunu rapor eden Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Türkiye üstünde oynanan oyunlar var. Bunlara karşı, yalman, kontak ve beraberliğimizi vikaye eden milli manevi değerleri bilici nesillere ihtiyacımızın olduğu haddinden fazla boş beyninde. Burada da fariza hepimize düşüyor. En balaban saz da elimizde yetişek. İçimizde hainler var diyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kaynaklarını kullanarak, sözüm ona STK adı altında, baro altında teşkilatlanmış ve demeç yayınlıyor. Bildiride, terör örgütünün attığı bombayla, füzeyle şehit olan öğretmeni rahmetle anmıyor, şehitleri rahmetle anmıyor, yapılan terör saldırısını kınamıyor, ‘her şartta barış’ diyor ve yerine birlikte ülfet diyor. Onun üzere öyle nesiller yetiştirmeliyiz kim hukukçu olsun, bambaşka meslekten olsun, o titri taşıdığında bu milli ve manevi değerlerle ve birincil gerekleriyle ve taşıdığı titrin normlarıyla sağlıklı bire bir fert olsun. Kıymetli öğretmenlerimizden milletine, maneviyatına sınırlı nesiller yetiştirmelerini istiyoruz.”

Teröristlerin öğretmenleri şehit ettiğini nâkil Gündüzöz, “Sen ilk onu kına de ondan sonradan ben senin hukukçuluğunu göreyim. Buradan gine söylüyoruz, sembol inmeyecek, bu memleket bölünmeyecek. Devletimiz bire bir ve bilcümle adına Türkiye Yüzyılı’na milletiyle alay malay serian yürüyecek. Cumhuriyetimizin Kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve sonsuzluk ölüm etmiş birlik ecdadımızın, bu şehir üzere serdengeçti can eylemiş bilcümle şehitlerimizi rahmetle anıyorum, şükranla yad ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın arkası sıra “Öğretmene Vefa” mevzulu sinevizyon gösterimi yapıldı.

Aday öğretmenlerin ahit ettiği törende Muş Şehit Yücel Kurtoğlu Adamakıllı Sanatlar Lisesi öğrencileri şarkılar seslendirdi.

Programa, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Garnizon Komutanı Miralay Serhat Ulucan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Ağır, İl Açıkgöz Komutanı Albay Mehmet Son Teşrin Duayen, İl Güven Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, hava amirleri ve siyasi parti temsilcileri, eğitimciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bitlis

Kültür Merkezinde planlı program, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Bitlis’in şehit öğretmenleri” adlı videoteyp gösterileriyle devam fail programda Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in kutlama mesajı okundu.

Aday öğretmenlerin yemin etmesinin ardından İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Güvenli Korkmaz, günün fehva ve önemini tamlayan konuşmayı yaptı.

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programa, Bitlis Valisi Yardımcısı İzzet Çokluk Eser, Bitlis Aziz Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Inanma Müdürü Fehamet Özcan, kurum amirleri, sarıklı, mektepli ve veliler katıldı.

Share: