33 almanak hekim, mıntıka yaparak ruhsal gerilim atıyor

Adana’üstelik 33 almanak doktor Ahmet İhsan Mutlu, işten arta kalan zamanlarında atölyesinde ahşap tekneler yapıyor. Şuanda 14 metrelik mıntıka özne Bahtiyar, emekliliğinde öz yaptığı tekne ile dünyayı gezmek istiyor.

Ordu’nun Ünye ilçesinde dünyaya mevrut Umumi Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet İhsan Bahtiyar’nun (62), deniz tutku su çocukken başladı. 1982’dahi Çukurova Üniversitesi Tababet Fakültesi’ni kazanan Ahmet İhsan Bahtiyar, 6 almanak öğrenimin peşi sıra umumi cerrahi alanında eksperlik yaparak 1989 yılında mesleğe başladı.

Adana’birlikte yaşamaya değişmeyen veren Uzm. Dr. Bahtiyar, sayısız ameliyata girerek hastalarının iyileşmesini sağladı. Karadeniz kıyısında başlayan deniz aşkı, Adana’birlikte üstelik devam eden Uzm. Dr. Bahtiyar, mıntıka yapımına alçalma sardı.

İlk teknesini 1995 yılında bir arkadaşının fabrikasının bahçesinde 5 metre 60 santimetre boyunda özne ve Seyhan Baraj Gölü’ne indirdi. Dr. Bahtiyar, hafta sonları parçalanmamış devir ve hafta içi çalışma çıkışında soluğu tersanesinde alarak 7 yılda 13 metre 30 santimetre boyunda Bruce Robers’ın çizdiği, tekneyi yaparak Karataş’ta suya indirdi.

Bu tekne, Karataş’ta bire bir kazaya karıştı. Talihsiz eyyam faal Dr. Bahtiyar, stresini atabilmek amacıyla İsveç’in milli teknesi Nordich Folkbot’u, ahşap gövdeli yapmaya başladı. Mutlu, ‘My Life 1’ adını verdiği 3’üncü teknesini takkadak 1,5 yılda tamamlayarak Mersin’üstelik suya indirdi. Ancak Dr. Bahtiyar, masrafının faziletli olması zımnında bu tekneyi 2015’te feda etmek zorunda kaldı. Dr. Mutlu, şu zaman adını ‘My Life 3’ olarak planladığı ve tekaütlük yıllarında kaptan kendisine sürmenin hayalini kurduğu Amerikalı tasarımcı Dudly Dix’in 14 metre boyunda 45 AC modelini yapmak üzere yine tersanesinde çalışmaya başladı.

“Şimdilik bu sonuç”

Şuanda Adana Şehir Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde etkin Dr. Ahmet İhsan Mutlu, İhlas Bili Ajansı’na yaptığı açıklamada, bölge yapımının kendisi üzere tıpkısı tedavi olduğunu belirtti. Bahtiyar, “İlk adına 5 metre 60 santimetrelik aynı tekne yaptım ve Seyhan Baraj Gölü’ne indirip teferruatlı yıllar kullandım. Henüz sonraları Bruce Robers isimli tıpkısı bölge yaptım. Arkası Sıra ‘My Life 2’, demin bile ‘My Life 3’ isimli tekneyi yapıyorum. Şimdilik bu serencam üzere duruyor. Genellikle Cumartesi, Ilişki ve faaliyet dışındaki zamanlarda çalışıyorum” diye niteleyerek konuştu.

“İnanılmaz dörtköşe”

Teknelerin neşelilik, su tesisatlarını ve iç dizaynlarını kendisinin yaptığını yalnız boyayı kendisinin yapmadığını anlatan Dr. Bahtiyar, “Eleman çalıştırmak haddinden fazla kapalı ve hevesli bire bir aksiyon. O nedenle hep gelişigüzel şeyi kendim yapıyorum. O nedenle birlikte müddet uzuyor. 5-6 seneyi buluyor tıpkı tekneyi fora etmek. 1986 yılından bu yana bitmeme fail benzeri süreç var ve şuana kadar 4 bölge yaptım. Hastanedeki stresin rehabilitasyonu kabil tıpkı şey burası. Tezyifkâr çalıştığınız sürece haddinden fazla fütur oluyor ama emniyetsiz afiyet alıyorsunuz” dedi.

Öte yandan Uzm. Dr. Ahmet İhsan Bahtiyar, emekli olduktan sonradan şuanda yaptığı tekneyle denizde yaşayıp dünya turuna çıkmak istediğini söyledi. Ayrıca Bahtiyar, şuanda dünyada İsveç Milli Teknesi Nordich Folkbot’u ahşaptan fail bir tane birey olduğunu belirtti. – ADANAShare: