4 Yıldır Yatağa Tabi Yeğenine Nazır Amansız Hastalık Hastası Sariye Adamakıllı: “Bakıcı Aylığı Yetmiyor”

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’dahi 4 yıl evvel geçirdiği gidiş geliş kazasından bilahare yatağa tabi kalan 20 yaşındaki yeğeni Hükümdar Aldanmaz’a vekil Sariye Zarifçe, ‘evde bakım’ maaşının yetmediği belirtti. Güzelce, “Bunun sürekli hikmet tedavisine ihtiyacı var Melik’ın. Onun üzere ben bunu ayda bin 500 liralık fizikçiye veriyorum ondan sonra bin liralık bezine veriyorum, 3 bin 300 teklik falcı aylığı alıyorum ego. Onun için ayda 1000-1500 liralık hayatiyet geliyor. Yeşil iri olduğu amacıyla indirim falan yapıyorlar amma tekrar de yetmiyor. Demin ego birlikte kanser hastası oldum anca olunca üstelik bakımda zorlanıyorum” dedi.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesi Gafarlı köyünde tüvana 20 yaşındaki Şehriyâr Kurt, 2018 yılında Kadirli’dahi yolun karşısına geçe bire bir aracın çarpması sonucu dokunaklı yaralandı. Aylarca komada küsurat tendürüst kız çeşitli hastanelerde tedavi gördü ve en son tedavi gördüğü Adana’dahi teyzesi bakmaya başladı. 4 yıldır yatağa tabi zihayat Hükümdar Kurt’a icra vekili teyze Sariye Zarifçe birlikte kanser hastalığına yakalandı. Ekonomik rehavet çeken familya zinde kıza bakmakta maddesel yönden zorlanıyor. Anne Hayriye Kurt, 16 yaşındaki zihinsel ve fiziksel engelli kızı Cımbar Aldanmaz ile köyde alakadar olmak zorunda olduğu üzere Adana’daki kızı Sultan Aldanmaz’u arada bir görmeye gidiyor.

“YÜZDE BENIZ BAKIM HASTASI”

Yeğenine vekil ana yarısı Sariye Güzelce, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

“Hükümdar, Kadirli’üstelik kaymakamlık yaptı 15 yaşındayken ortaöğretim 1’e gidiyordu. 40 dolaşma Osmaniye’de yattı ondan bilahare enfeksiyon kaptı Gaziantep’te yattı bilahare Yüreğir Şevket Hastanesi’ne getirdik. Yüzde yüz bakım hastası Hükümdar. Onun için Adana’bile tedavi gördüğü amacıyla Site Hastanesi’nde tedavi görüyor orada. Bacımın ayrımsız özürlü çocuğu elan olduğu üzere buna köyde bakamıyor ikisine. İkisine bakımı çok zor olduğu üzere bu bala Adana’de tedavi görüyor. Bunun sonsuz hikmet tedavisine ihtiyacı var Padişah’ın. Onun için ben bunu ayda bin 500 teklik fizikçiye veriyorum ondan sonraları bin teklik bezine veriyorum, 3 bin 300 lira bakıcı aylığı alıyorum ego. Onun için ayda 1000-1500 liralık hareketlilik geliyor yeşil kart olduğu için tenzilat filan yapıyorlar amma gine de yetmiyor.

“BEN BILE AMANSIZ HASTALIK HASTASI OLDUM”

Demin köle kanser hastası oldum. Anca olunca bile bakımda birlikte zorlanıyorum. Eşim dahi inşaattan emekli, onun amacıyla yani bu hizmet şeylerinden haddinden fazla zorlanıyorum yetmiyor. Yani bakmaya gücüm üstelik yok şu an ego bile hastayım elhak. Ego amansız hastalık hastasıyım, midemi aldılar benim, onun üzere midemi alıp bağırsağa bağladılar. Şimdi o anca olunca bu misil birlikte karaciğerim bozuldu siroza döndü su topluyor. Gelişigüzel hafta kontrole gidiyorum Şehir Hastanesi’ne sabah gidip akşam ezanı geliyorum. Tabi bu çocuğun çaça saati geliyor, altının değiş zamanı geliyor o devir mecburen birilerine para veriyorum. Geliyor 2-3 ün yatılı kalıyor ondan bilahare evine gidiyor. Ben hastaneye gittiğim ahit sabahleyin gidip akşam geliyorum. Bunun bakımı da haddinden fazla yumruk hangi yapacağımı bilmiyorum. Haddinden Fazla maddesel güçlük yaşıyorum.”

“İKİ ÇOCUĞUMDA ENGELLİ”

Temel Hayriye Aldanmaz ise şunları söyledi:

“Birisi Adana’de birisi burada engelli, zihnî engellisi kolu çolak hakeza gözü görmüyor. Adana’ya gidiyoruz duramam diyor buraya geliyorum, burada duruyorum. Bunun yanı sıra de durmak aha ikisine bakamıyorum. Adana’ya gidiyorum sefer parasıymış işte çaput parasıymış derken, eşimin işi hiç namevcut benzeri yevmi oluyor o toprak işiyle uğraşıyor. Onunla ben da geçinemiyorum.  Tıpkı birlikte belediyeye vardım bulamadım dedim kim ‘Başkanımla görüşmek istiyorum’, yardımcısı çıktı. ‘Engelli çocuğum üzere akak alacağım köye getireceğim’ dedim. ‘Sumbas Belediyesi’hangi gideceksin’ dedi. Oraya vardım o birlikte dedi ki bana ‘Kaymakamlığa git’. Kaymakamlığın işi değilmiş o ego muhtarımızdan sordum. Neyse dedi ki beni yollarken oradan ‘Birisi ölecek kalacak bile yatak çıkarsa veririz, yalnız madde yapamam ben, yok şu dakika’ dedi. İki el vardım biri geçen 3 hafta oluyor, bulamıyorum başkanı yani bulamadım. Dedim altının karyolasını verseniz üstünü dahi dalavere ederiz dedim ‘biz size selen ederiz’ dedi.”

FON DÖKÜMÜ

Detaylar

Sariye Güzelce

Hayriye Aldanmaz

Share: