Afyon ruzname haberleri… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Iri Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişman Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizin şerif değerlerine anahtar uzatanlar, milletimizin kutsallarına hakaret edenler hem toplumsal vicdanda hem bile hususiyet önünde adisyon vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

Erdoğan, Yengi Meydanı’nda planlı Balaban Saldırı’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişman Küşat Töreni’ndeki konuşmasında, “Tek budun, tek bayrak, bir tane yurt, yegâne çap” vurgusu yaptı.

Türk milletinin birliğini kimsenin bozamayacağını tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin şerif değerlerine araç uzatanlar, milletimizin kutsallarına hakaret edenler hem toplumsal vicdanda hem dahi hukuk uğrunda hesap vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

“Tarihi şahsiyetlerimiz beyninde ayrımcılık yaparak fitne tüccarlığına yeltenen sahte tarihçiler düzensiz emellerini gerçekleştiremeyecekler.” ifadelerini kullanan Erdoğan, biricik öğür faşizmi özlemiyle yanıp tutuşanların son 20 yıldır olduğu kabilinden gelecekte da hedeflerine ulaşamayacağına bel etti.

Türkiye’nin şahlanışına kol çarpma gayretlerinin milletle ve gençlerle boşa çıkarılacağını dile getiren Erdoğan, “Ecdadımızın bu topraklarda bıraktığı izleri takip ederek, Türkiye’yi ahlakla, erdemle, adaletle, kardeşlikle büyütmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Vatanımızın dört bir köşesindeki şehitliklerimiz kahramanlık destanlarıyla mahmul”

Cumhur Reisi Erdoğan, Afyonkarahisar’ın Kurtuluş Savaşı’nın simge şehirleri arasında saha aldığını, topraklarının martir kanlarıyla yoğrulmuş bereketli bir kasaba olduğunu belirterek, kentte 7 şehitlik bulunduğunu hatırlattı.

Gençlerden şehitlikleri ülfet ederek kitabeleri dikkatle okumasını isteyen Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Kurtkaya Şehitliği Kitabesi’ndeki ayn yaşartıcı hikayeyi burada katılmak istiyorum, Iri Atak 26 Ağustos 1922 günü sabahleyin 04.30’da başlamış ve iki saat içerisinde düşmanın bilcümle tel örgüleri parçalanmıştır. Henüz aktarılma doğmadan zaferin geçmiş ışıkları Anadolu’da parlamaktadır. Başkumandanlık Karargahı’nın bulunduğu Kocatepe’ye tek geçit yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgeleri Türk ordusu amacıyla haddinden fazla önemlidir. Buraların bire bir dakika evvel alınması ve düşmanın namevcut edilmesi görevi henüz 24 yaşındaki Yüzbaşı Agah’a verilir. Yüzbaşı Agah, emrindeki 150 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile 2 bin 500 şahsiyet düşman tümenine saldırarak iri benzeri uğraş başlar. Bütün çarpışmalar 27 Ağustos öğlen saatlerine büyüklüğünde sürer. Düşman saflarının içine kadar tarz Yüzbaşı Agah onlara dokunaklı kayıplar verdirerek mağrip istikametine kaçmalarını sağlar. Iri aynı takviye kayran antagonist birliği ile çarpışırken Yüzbaşı Agah, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile birlikte şehit düşer. Geriye küsurat 50 Mehmetçik ve tahkim kuvvetlerimizle antagonist bu yer içerisinde tamamen bulunmayan edilir. Peki, vakit kaybetmeden Afyon’daki abideler değil, Kütahya’dan Çanakkale’ye büyüklüğünde vatanımızın ciharıyek köşesindeki şehitliklerimiz de buna analog kahramanlık destanlarıyla doludur.”

Dünyanın 34 farklı ülkesindeki 78 Türk şehitliğinin milletin doğruluk, türe ve hürriyet amacında verdiği mücadelenin sembolü olduğunu rapor eden Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın yer balaban şehitliği olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nedenle Türkiye’nin şüheda yurdu, Türk milletinin üstelik şehitleriyle diri tıpkısı kavim olduğunu vurguladı.

İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyan Erdoğan, şehitlerden aldıkları ilhamla AK Parti’nin temellerini Afyonkarahisar’da attıklarını ve kutlu yürüyüşü başlattıklarını, 21 yıldır mütemadi demeden çalıştıklarını ve Türkiye’ye aşkla hizmet ettiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’ni tebcil etmek, pekitmek, çağcıl medeniyetler seviyesinin üstüne yürütmek için mücahede gösterdiklerini, milletin desteği ve duasıyla “aşılmaz” denilen engelleri aştıklarını kaydetti.

Milletin desteğiyle Türkiye’yi, bölgesinin projektör yıldızı haline getirdiklerini aktaran Erdoğan, Türkiye’yi herhangi bir alanda tarihi yatırımlarla tanıştırdıklarını belirtti.

(Sürecek)

Share: