Bitlis’in tarihi dokusu periyot yüzüne çıkıyor

BİTLİS’te sabık yıl eylül ayında, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Dere Üstü Islah Projesi’ çalışmalarında dönme yüzüne çıkan çeşitli dönemlere ait eserlerin restorasyonu devam ederken, tarihi dokunun ortaya çıkarılması çalışmaları da sürüyor. Bitlis Valisi Oktay Çağatay, projenin belirlenen takvime göre yürüdüğünü, yıl sonuna büyüklüğünde tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, “Büyük tarihi nesiç su ve kimliğiyle dayanıklı bire bir destinasyon haline ati olan Bitlis’i Türkiye’ye ve dünyaya hediye edeceğiz” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın başvekâlet yaptığı 2008 yılında, Bitlis’i ziyareti sırasında gündeme gelen, mufassal benzeri say sonrası hayata geçirilen ‘Öz Üstü Islah Projesi’ kapsamında, kent merkezindeki yadımlama çalışmalarına 29 Eylül 2019’da başlandı. İlk adına, mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ilgilendiren, el ortada ‘Hanedan Otel’ namına tanıdık, zarfında 1 otel ve 39 aksiyon yeriyle bazı resmi kurumların bulunduğu 5 eğik çatı yıkıldı. Sabık zamanda 700 aksiyon yeri ve binanın yıkımı bile gerçekleştirildi. Gerileme tahammül çalışmaları sonrasında, binaların arkasında kaldığı için görünmeyen Bitlis Kalesi ve 16’ncı yüzyılda yapılan Paşa Hamamı baştan görünür arkaç geldi. Katabolizma çalışmaları sırasında binaların ve iş yerlerinin altında mütezayit 10 tarihi güreşçi köprüsü ise dolaşma yüzüne artık.

PROJE YIL BÖYLECE TAMAMLANACAKÇevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yürüttüğü Öz Üstü Islah Projesi kapsamında ayrıca dere ıslahı, yolların düzenlenmesi, peyzaj çalışmaları, yurt alanları, ağaçlandırma, nebat alanları ve park yeri kabil alanlar amacıyla birlikte say yapılıyor.Bitlis Valisi Oktay Çağatay inşaat alanlarını müzakere ederek, müteahhit firma yetkililerinden hikmet aldı. Vali Çağatay, projenin belirlenen takvime göre yürüdüğünü ve sene sonuna büyüklüğünde tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.’BİTLİS NÜFUZKÂR BİR DESTİNASYON HALİNE GELECEK’Ilbay Çağatay, şöyle konuştu:

“2021 yılı ağustos ayında süresince Cumhurbaşkanlığınca ilan edilen riskli düz kararıyla Bitlis Deresi üzerindeki imara çap ve riziko yapılanma fail yapıları ağız ağıza ortadan kaldırdık. Kaldırdıktan sonradan memnuniyetle rüyet ettik ki; yapıların obstrüksiyon ettiği 10 tarihi köprü, ağırbaşlı hamamı ve Hacı Behiye Camisi açığa bundan sonra. Bitlis’te çokça sakat tarihi yapılar var. 2 bin 500 yıllık benzeri kale ve cümle bile şehir ortasındaki kalenin çabucak altında onlarca tarihi esere sahibiz. Temsil Hazo Hanı 1400 yıllık. Şerefiye, Kayran ve Celil Cami. Bunların kâffesi tarihi özellikleri ve güzellikleri olan asar. Bunlar ahit içre restore edilmişler. Tığ yapı altında mütezayit köprüleri, hamamları, camileri baştan restore ediyoruz. Benzeri zamanda Bitlis Deresi’ni tamamen restore ediyoruz. Kazım Rabıtalı İlkokulu’ndan başlayarak 1300 metre uzunluğundaki bu dereyi taş duvarlarla bezeyip hemencek üzerine budun bahçesi yapıyoruz. Kavim bahçesinde çocuklarımızın oyun alanı olacak. Su gösterileri olacak. Vatandaşlarımızın tatil alanı olacak. Teraslar olacak. Bitlis koca bir tarihi kimliğini ortaya koyan zorlu benzeri destinasyon haline gelecek. Tığ tamam vatandaşlarımızı burada ağırlayacağız.”Share: