Bulgaristan’daki er intihap kapsamında Trakya’daki merkezlerde düşünce ödeme işlemi başladı

Bulgaristan’birlikte yapılan er seçim kapsamında Trakya’üstelik zihayat tekme vatandaşlar fikir vermeye başladı.

Trakya’dahi kurulu 28 sandıkta oy vermeye mevrut vatandaşlar Bulgaristan vatandaşlığına ilişik etiket ya bile pasaportlarını ibraz ederek oylarını verdi.

Kimi vatandaşlar pusula sistemini tercih ederken kimileri üstelik elektronik ortamda oylarını kullandı.

07.00’birlikte başlayan rey ita işlemi 20.00’da sona erecek.

Bulgaristan göçmenlerinin ekseriyetle yaşadığı Şükrüpaşa Mahallesi’ndeki 75. Sene İlköğretim Okulu’nda rey kullanan Trakya Balkan Türkleri Firez ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Ruz, AA muhabirine, seçimin Bulgaristan’a ve Türkiye’ye berceste olmasını diledi.

Bulgaristan’bile tartılı bire bir hükümet kurulmasını istediklerini tamlayan Çağ, “Vatandaşlarımız bu seçim maratonundan yoruldular. Bu sebeple bile Bulgaristan’bile hükümetin kurulmasını bekliyoruz.” dedi.

Oy kullanma işleminin 20.00’ye kadar bitmeme edeceğini tamlayan Devir, “Dışarıda mütezayit olursa 20.00’den sonraları da durumunu görevlilere belirtmeleri halinde vatandaşlarımız 21.00’e büyüklüğünde düşünce kullanma haklarına sahipler.” diyerek konuştu.

Oy kullanan Osman Çavuş üstelik 4. seçimin yapıldığını ve Bulgaristan’birlikte hükümetin kurulmasını istediklerini rapor etti. 3 ayda bir seçime çağırıldıklarını anlatan Çavuş, “Hükümet kurulsun 5 sene sürsün bu aksiyon, ben oyumu kullandım, haddinden fazla memnunum, bize faydası olacak bu seçimin.” dedi.

Kırklareli’nde üstelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Küçük Asya Lisesi’nde kurulan iki sandıkta oy ödeme işlemi gerçekleştirildi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Erol Izdırap, AA muhabirine, Bulgaristan’dahi hükümetin kurulamaması üstüne baştan seçime gidildiğini söyledi.

Sık sık intihap yapılmasından yağlık seçmenin biraz yorulduğunu rapor fail Keskin, “İnşallah bu posta artık hükümet kurulur ve hükümetin ortamında bizim desteklediğimiz tümen üstelik evet ki daha dosdoğru olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Oy kullanan vatandaşlardan Mehmet Molla da “İnşallah bu el Bulgaristan parlamentosu ekseriyet sağlar ve tıpkı henüz intihabat erken olamaz” dedi.

Tekirdağ’bile üstelik çifte vatandaşlar 50. Sene Ortaokulu’nda fikir kullanıyor.

Erken genel seçme kapsamında sandığa gidiliyor

Bulgaristan’de hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’de aldığı görevi Reisicumhur Rumen Radev’e iadeli etmesiyle ülkede 2 Ekim’birlikte er genel seçme yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’de 1989’bile kızılca zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci el genel seçimde oy kullanıyor.

4 Nisan, 11 Orak Ayı ve 14 Son Teşrin 2021’dahi yapılan üç genel seçimin arkası sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması zımnında bu kat erken genel seçme için sandık başına gitti.

Share: