Canlı Sanat: 8. Edimsel Sanat Proje Yarışması’nda dürü sahipleri muhtemelen oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Payitaht Firez Yolu Festivali kapsamında planlı “Gailesiz Sanat: 8. Edimsel Tekellüm Proje Yarışması” sonuçlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’deki güncel sanatı ve canlı sanatçıları semirtmek, edimsel konferans pratiklerinin görünürlüğünü artırarak ve geniş kitlelere ulaşmasını temin etmek için planlı yarışmanın sonuçlandığı bildirildi.

Yarışmanın, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60’ıncı yılı zımnında temasının ” Herhangi Bir Öz Yerli Durumunda” yerine belirlendiğine işaret edilen açıklamaya göre, seçici kurulca başvurusu akseptans edilen 110 ürün değerlendirildi, kitap sahiplerine hep 175 bin liralık para ödülü verilecek.

Sükse Ödülü’ne layık görülen 5 kişiye ayrı ayrı 18’er bin liralık, Mansiyon Ödülü’ne layık tanıdık 5 kişiye değişik 9’ar bin liralık ve eserleri sergilemeye müstahak görülen 20 kişiye birlikte tekrar değişik 2’şer bin teklik bağış takdim edilecek.

Ödüle layık görülen sanatçılar

Yarışmada Başarı Ödülü’ne İrem Yüksekbilgili, İrem Sezer, Samet Alış, Edanur Sabuncu, Cemil Haber Can, Mansiyon Ödülü’ne Ibdai Delimsirek, Behiye Arat, Mustafa Yüzükoca, Adlar Aydın Tekaüt ve Zehra Seda Boztunalı layık görüldü.

Eserleri sergilemeye derece mevcut sanatçılar ise Zeynep Ergül, Fatma Bişirici, Selin Bintaş Çeliktaş, Ahmet Dağdelen, Halil İbrahim Fehmetmek, Özlem Delimsirek, Baran Kevser Barutçu, Elif Beyaz, Yüsra Canik, Elif Çelebi, Ayşe Ceren Solmaz, Uğur Orion, Bayram Ayı Konyalı, Şirvan Güngörmez, Selime Deliahmetoğlu, Osman Batuhan Türker, Cansu Kul, Melike Atik, Sap Yılmayan ve Ecem Hikâye Dağ yerine sıralandı.

Eserler, CSO Cezire Ankara’da sergilenecek

Tüvana Nutuk: 8. Aktüel Laf Proje Yarışması’nın sonucunda 30 ürün curcuna kapsamında CSO Cezire Ankara’da sergiye sunulacak.

Çevrim içi yerine düzenlenen yarışmanın kitap çokluk, ihsan töreni ve işporta tarihi daha sonraları Sunturlu Sanatlar Genel Müdürlüğünün genel ağ adresinden duyurulacak.

Yarışmanın seçici kurulu

Gailesiz Danışma: 8. Güncel Görüşme Proje Yarışması’nın seçici kurulunda Mimar Sinan Sunturlu Sanatlar Üniversitesi Rektörü ve Tanpınar Merkezi’nin Kurucu Başkanı Prof. Dr. Neşeli İnci, Yeditepe Üniversitesi Laf ve Firez Yönetimi Bölüm Başkanı ve Küratör Prof. Dr. Marcus Graf, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Umumi Heyet Üyesi Özalp Birol, Ankara Hacı Meze Iye Üniversitesi Pir Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden sanatkâr Prof. Tansel Türkdoğan, Düzce Üniversitesi Laf, Dizayn ve Mimari Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kader Doyran ile Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Domuzuna Sanatlar Umumi Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ile Fena Hâlde Sanatlar Umum Müdür Yardımcısı Dr. Alper Özkan düz alıyor.

Share: