YİK Toplantısı sonrası Fahrettin Altun’dan açıklamalar

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında gerçekleştirilen Faziletli İstişare Müesses (YİK) Toplantısı’na ilişkin izah yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Asamble üyeleri, yurt dışında Türkiye aleyhinde düzenlenen propagandalar ile bunlara cebin alınacak tedbirler üstüne istişarelerde bulunmuşlardır’ dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen YİK Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yazılmış izah eden Altun, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda Asamble üyeleri, ancak dışında ve alelhusus birlikte Avrupa’da Türkiye aleyhinde hesaplı propagandalar ile bunlara cebin alınacak tedbirler üzerine istişarelerde bulunmuşlardır. Kurul üyeleri, bu çerçevede Türkiye’deki yabancı vakıfların ve ayrımsız kuruluşların faaliyetlerini birlikte değerlendirmişlerdir” ifadelerini kaydetti.

‘ÜYELER, AVRUPA’NIN TÜRKİYE’YE SERGİLEDİĞİ RİYAKAR TUTUMA İŞARET ETMİŞLERDİR’

Altun, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Türkiye demokratlık ve kalkınma amacında duruluk kat ettikçe, hür adımlar attıkça, Avrupa’nın ülkemize olan yağılık düzeyinin bile yükseldiğine dikkati çeken Asamble üyeleri, Avrupa Birliği üyelik sürecinden terörle mücadele ve mülteci konularına, Avrupa’nın Türkiye’ye karşı sergilediği bağdaşmaz, haksız, adaletsiz ve yalabık tutuma meni etmişlerdir.

Kurul üyeleri, Türkiye seçme sathı mailine girdikçe sosyal iletişim araçları kaynaklı dezenformasyonların ve milli birliğimizi zedelemeye çevrilmiş provokasyonların artabileceğini tabir ederek, ülkemiz ve milletimizle ait takkadak sınırlarımız süresince değil yurtdışında dahi çokluk kazanacağı belli bühtan kampanyalarına cebin alınacak tedbirler üzerine düşünüm teatisinde bulunmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız toplantıda, Avrupa’daki ülkemiz aleyhtarı siyasal ve sosyal alerjinin çokça yoğun tarihi kökleri olduğunu belirterek, Avrupa’nın budunsal ve dini fanatizmini demokrasi, âdem hakları, özgürlükler üzere kavramların arkasına saklanarak sergilediğini dile getirmiştir. ‘Batının uygarlık değerleri’ diye yekpare dünyaya dayatılan ilkelerin öz güvenlik ve refah düzeni yıldırma altına girdiğinde şahsen bu ülkeler marifetiyle ayaklar altına alındığını tekraren gördüklerini tabir eden Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Hak ve özgürlükler üstüne, ülfet devleti kılıfına sığdırılmış birçok faşist uygulamaya imza atanlar, bize karşı bilcümle tersi tıpkısı çirkeflik içindedir. Avrupa’daki vatandaşlarımızın bildirme insani taleplerine dahi sırtlarını dönenlerin, ülkemizde diledikleri kabil atlama beygiri koşturma taleplerinin gerisindeki niyeti tığ gayet gani biliyoruz. Bize karşı öfkelerinin sebebi, içtimai ve toprak bütünlüğünü bozdukları, celal sistemini çökerttikleri yerlerde oynadıkları oyunu ülkemizde de tekrarlayamamış olmalarıdır.’ değerlendirmesinde bulunmuştur.”

Toplantıda ayrıca, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Kağan Fidan’ın de aynı sokum gerçekleştirdiği belirtildi.

Share: