Charles Evans: Fed ati sene getiri oranını %4’e yükseltebilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Iowa, Des Moines’deki Drake Üniversitesi’nde düzenlenen aynı etkinlikte ÇAKER’üstelik Orak Ayı ayı pahalılık verilerine ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun hala “akseptans edilemez” derecede efdal olduğunu vurgulayan Evans, ancak Fed’mağara ekti mülk politikasını uygulamasından bu yana, enflasyonda ilk “olumlu” görünümün yaşandığını belirtti.

Evans, Fed’mağara şu anda yüzde 2,25-2,5 aralığında olan politika faizini bu yıl yüzde 3,25-3,5’e, gelecek sene sonuna kadar ise bu aralığın yüzdelik 3,75-4’e yükseltmesinin “belli gerekebileceğini” aktardı.

Konuşu şartlar ayn önüne alındığında “bol tıpkısı yerde” olduklarını söyleyen Evans, “Para Şişkinliği düşündüğümden elan çok kontrolden çıkarsa henüz kısıtlayıcı olabiliriz. Ayrıca, işler elan çabuk düzelirse, faizi öncesinde belirttiğim ihtişam büyüklüğünde artıramayız.” dedi.

 

ABD’da para şişkinliği beklentiyi aşan göçük yaşadı

ÇAKER’dahi 40 yılın bildirme anif sıkılaşma döngüsü ve gerileyen enerji fiyatları Temmuz ayında ülkede enflasyonun gevşemesine hastalık oldu.

Haziran’da yüzdelik 9’u aşarak 40 yıllık zirveyi yenileyen ESIR enflasyonu Orak Ayı’da yüzdelik 8,5’e geriledi. Maaş bazda ise fiyatlarda değiş yaşanmadı.

Fed’den repo artırım beklentisi değişti

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

FED’in mecnunca tavrı artarak sürecek

 

Share: