Cumhur Reisi Erdoğan: Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık (2)

‘ŞİMDİ SIRA 2053 VİZYONUMUZDA’

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye büyüklüğünde rastgele alanda kalkınmanın ast yapısını yetişkin ölçüde tamamladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deminden vakit ana hedeflerimizde. 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene geçmiş milletimizle, 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri dudak bükmüştü. Bugün dahi 2053 vizyonu dedikçe, bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, esasen analog tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği seçme kazanımı sözde başına inik balyoz kabilinden görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunane takip ediyorum. Dünyada kişi ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak hassaten bunu münhal dileyecek kadar adi tıpkısı güruhun yaşadığı bire bir apayrı saha var mıdır, bilmiyorum. 18 Mart Çanakkale Köprüsü’ne başlarken, ‘Bu evet mu’ diye niteleyerek bizimle numara geçtiler. Bunlara göre olanaksız. Zira iki kulenin arasındaki mesafe mesafesi, dünyada eşi bire bir olmayan benzeri 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Oralarda yeri geldi, günlerce bekledik. Amma demin 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Benzeri şeyi Osmangazi’üstelik yaptık. Tıpkısı şeyi Güç Sultan Gerçek Köprüsü’nde yaptık. Ayrımsız şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak birlikte Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Böyle benzeri husus gibi mi? Olanaksız. Ne? Çünkü bunlar, uygarlık denildiği devir yemeden içmeden İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Amma ‘Ne dedik’; yola çıktığımızda batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda da o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak” dedi.

’76 ÜNİVERSİTEDEN 208 ÜNİVERSİTEYE ÇIKTIK’Üniversiteleri 81 vilayetin 81’ine da taşıdıkların kaydeden Erdoğan, “Ne dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye hangi lüzum var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz, Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil; hep profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara yısa etmek. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilgili bire bir ahit ‘Oxford vardı da tığ mi gitmedik?’ dedi. Deminden biz bile hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Ağrı, Kars aklınıza hangi gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Hep hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu ayrımsız şeyi gösteriyor. Medeni tevessül etmek budur, modernizasyon budur, çağı hissetmek budur, gündeş savaş budur” diye konuştu.Erdoğan, Ankara’üstelik ikinci ayrımsız site hastanesinin üstelik geçenlerde hizmete açılacağını duyurarak, “Ankara’da bilinen bir numara şehir hastanesini açtık. Hizmete devam ediyor. İkincisini üstelik 1-2 kamer içerisinde açıyoruz. ve amma velakin Ankara iki pasaj dev site hastanesine erbap oluyor. Arkadan Kocaeli geliyor, arkadan İzmir geliyor. Bunları 2-3 ay içerisinde yapıyoruz. Yaparız, konu değil; gelişim üretiriz” ifadelerini kullandı.’BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA YÜZDE 30- 35 İNDİRİM YAPACAĞIZ’Erdoğan, Tarım Itimat Kooperatiflerinde satılan ürünlerde de indirime gidileceğini işaret ederek, “Marketlerde benim vatandaşımı denge sokanlar; Tarım Itimat Kooperatifleri talimatı aldı. Koyun kuzu etinde yüzde 25 indirimi başlatmıştık. ve bu sabahleyin Tarım Emniyet Kooperatifi ile konuştum. Bakanım de doğrusu gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda de yüzdelik 30-35 üzere ayrımsız indirimle satışına başlayacağız. ve bu piyasaların dengesini bozanları bile hizaya getirecek. Ekincilik Itimat Kooperatifi’nin 1300 pare marketi var. Bunun yanı sıra gayrı özel sektörün birlikte sayıları çokça aşkın. Onlar hangi yapar bilmem amma Ekincilik Yüreklilik yerine bu indirimi yapacağız. Sadece ette mi? Hayır. Ekincilik Kredi’nin ayrıksı ürünlerinde de; şeker, buğday, un aklınıza hangi gelirse bilcümle bunlarda birlikte özellikle 30-40 çeşit üründe da süratle indirime gidecek. Talimatımız şu; sen kar üzere çalışmayacaksın. Sen hoppadak başa ser noktasında, benim vatandaşımı koruyacaksın. Deminden Tarım Kredi Kooperatifi birlikte bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak” dedi.’YUNANİSTAN, TETEBBU GEMİMİZDEN HADDINDEN FAZLA RAHATSIZ OLMUŞ’

Abdülhamid Eğlek Araştirma Gemisi’nin evvel Mersin’den uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan bundan haddinden fazla huzursuz olmuş. ‘Bu Erdoğan ne yapıyor’ demiş. Erdoğan ayrımsız madde yapmıyor, görevini yapıyor. Bu sefine dünyada geçmiş. Anca bir araştirma gemisi. Senelerce, paramızla taharri yaptıracak gemi kiralayamazdık. Ama deminden bizim 4 lime araştiri gemimiz var. 2 parça sismik araştırma gemimiz var. Şimdi güçlüyüz. Yalman duracağız amma dikleşmeyeceğiz. Şunu de unutmayacağız; bize ara vermek yakışmaz, ara vermek bulunmayan yola devam. Durmadık, taraf gelip yatmadık. Mösyö Eksiksizlik üzere burulmuş açım töreni yapmadık. Bu işleri yaptık. Bir dahi Kağıthane’bile temel atmama töreni yapıyorlar. Ne günlere kaldık” diye konuştu.

Share: