Eyt’liler Kadıköy’dahi Gösteri Yaptı: “Kimseden Ne Aynı Atıfet Ne dahi Tıpkı Sadaka İstedik. Emeklilik Hakkımızı İstedik”

Bili: FAHRETTİN ÖZTÜRK – Kamera: SADIST KARAKULOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu, emeklilikte hoşnutluk takılanlara muteber adaletsizliği ihtarname üzere Kadıköy’birlikte toplandı. EYT Federasyonu Genel Başkanı Umu Boran Özüpak, “Kimseden ne bire bir mevhibe ne üstelik tıpkısı sadaka istedik. Tamamen Anayasa’mızın 60. maddesinde ‘Herkes toplumsal güvenlik hakkına sahiptir’ kendisine belirtildiği üzere Anayasal hakkımız olan emeklilik hakkımız üzere savaş ettik. Bizler yasanın murat ettiği mesai sürelerini ve sigorta prim ödeme günlerini ziyadesiyle doldurmuş ayrıca iki bitirme başkaca üç intaç henüz fazlasını doldurmaya yaklaşmış emekçileriz” dedi.

EYT’liler, EYT sorununun 23. yıldönümünde İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda ayrımsız araya geldi. Eyleme, DİSK Umumi Başkanı Umu Çerkezoğlu, siyasal parti temsilcileri ve Türkiye’nin ayrımlı illerindeki EYT’liler katıldı. Vahim katılımın olduğu eylemde EYT Umumi Başkanı Umu Boran Özüpak basın açıklaması okudu. Gösteri alanına kurulan tahta ve temsili formül masasında Say ve Ekonomi Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı “EYT Formülü” eleştirildi. Eylemde, “Bizimkisi benzeri adalet mücadelesi” pankartı açıldı. ” Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, çıksın bundan sonra bu kanun” şeklinde sloganları atıldı.

“EYT’LİLERİN MAĞDURİYETİNE FAKTÖR OLAN YASANIN KABULÜNDEN BU YANA 23 YIL GEÇTİ”

EYT Genel Başkanı Ikbal Boran Özüpak’ın okuduğu matbuat açıklaması şöyle:

“Kamuoyunda kısaca EYT namına bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın mağduriyetine sebep olan yasanın kabulünden bu yana 23 yıl geçti. 8 Ilkgüz 1999’dahi çıkarılmış olan 4447 çevrilmiş yasanın ara sıra hükümlerinin evrensel hususiyet kurallarına marjinal bire bir şekilde geçmişe yönelik uygulanması emeklilikte yaş şartını ortaya çıkarmıştır. Mevcut emeklilik şartları müktesep haklarımız iken ilaveten üçüncü bir araç adına eklenen gözyaşı şartının geçmişe uygulanması adaletsiz, akreditasyon ilkesine yeraltı, yasaların öngörülebilir ilkesinin hiçe sayıldığı tıpkısı şekilde düzenlenmiştir. Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar’ın mağduriyeti yukarda belirttiğim amacıyla maalesef 4 çağ bilahare 8 Eylül tarihinde 23’ncü yıldönümünü tamamlayacaktır.

BU DAYANABILEN MÜCADELEDE KARŞIMIZA BİRÇOK ENGEL ÇIKARTILDI: Bugüne kadar bu metanetli mücadelede karşımıza birçok engel çıkartıldı. Federasyon ve sadık derneklerimiz olarak yılmadan, pes etmeden, ayrımsız zamanda bile kırmadan dökmeden, mağduriyetimizi rastgele alanda yasaların bize verdiği izinler çerçevesinde anlatmaya bitmeme ettik, halen da devam ediyoruz. Bugüne baktığımızda, nihayet EYT probleminin tıpkısı an evvel çözülmesi müstelzim aynı içtimai iş olduğu iktidarından muhalefetine eksiksiz politik partiler aracılığıyla akseptans edilmiş durumdadır.

TÜRLÜ SIFATLARLA YAFTALANDIK: Tabiatıyla bu mücadele bu cümlelerde olduğu kadar çabuk gelişmedi. Bildirme başından beri bir nice olumsuzluklarla karşılaştık. EYT karşı etraflı bilgiye ehil olmayanlar, kavisli evet birlikte kalık bilgilerle mücehhez eşhas aracılığıyla cins sıfatlarla yaftalandık. Canlı yaşta emekli olmak isteyenler olduğumuz öne sürüldü. Kamuoyuna erken tekaütlük talebinde bulunanlar yerine gösterildik. Oysaki kimseden ne ayrımsız armağan hangi bile tıpkısı sadaka istedik. Ağız Ağıza Anayasa’mızın 60. maddesinde ‘Herkes toplumsal güvenlik hakkına sahiptir’ adına belirtildiği kabil Anayasal hakkımız olan emeklilik hakkımız amacıyla mücadele ettik.

70-80 YAŞLARINDAKİ ANA, BABALARININ ELLERİNE BAKAN, ONLARA EKSIKLI BIRAKILAN BİR KUŞAĞIZ: Bizler yasanın rica ettiği mücahede sürelerini ve sigorta prim ifa günlerini fazlasıyla doldurmuş hassaten iki bitirme başkaca üç ikmal henüz fazlasını doldurmaya yaklaşmış emekçileriz. Bizler faaliyet hayatına önceden devletimizin bizden irade ettiği şartları hesabına getiren amma kortej verildiği üzere emeklilik haklarına kavuşamayan tıpkı kitleyiz. Bizler emeklilik hayalleri ötelenen ve müterakki yaşlarımıza rağmen mütekait olamayan ya da zor olup da 3500 liralarla 70-80 yaşlarındaki esas, babalarının ellerine icra vekili, onlara kadin bırakılan aynı kuşağız. Oysa olması gereken kamu tersi değil midir? Cumhuriyet tarihinde sunma mufassal süre faaliyet hayatında kalmaya zorlanarak; hem maaşlarımızdan peşin kesilen sigorta primlerimiz hem birlikte ödediğimiz gelir vergilerimizle esasen devletine arz etraflı süre ekleme değer sağlayıcı, bindi olan aynı kuşağız.

HAİNLİKLE SUÇLANDIK: Buna rağmen hainlikle da suçlandığımız zamanlar oldu. EYT meselesi gündeme geldiğinde erken emeklilik istiyorlar, boş işlemler, köpük, bütçeye dara, çifte dikiş söylemleri ile yüz yüze kaldığımız zamanlar oldu. Bu batıl suçlamalarla yaftalandığımız günlerde, bizlerin hayalini de kuramayacağı verimli sıfırlı maaşlarla 5-10 dikiş atarak aylık düzlük bürokratların varlığı ortaya çıktığında canımızın ne büyüklüğünde yandığını tanım da edemeyiz. Bağlantı olup; sesimizi dolgunca bire bir şekilde çıkarmaya başladığımızda ise kafalar karıştı. İlk kez bu işi çözmeye kalksak ne yaşarız acaba, başımıza neler dirimsel diye niteleyerek düşünenler; bedelini her ay aksamadan ödediğimiz haklarımızın iadesi üzere ilk türlü kombinasyonlar, seçenekler, hesaplamalar yaptılar. Deminden burada herkesin gözü uğrunda aynı el henüz soruyoruz. Bedeli ziyadesiyle ödendiği halde ötelenen benzeri hakkın maliyet hesabı yapılabilir mi? Hangi maliyet hesabıyla kurulmaya çalışılan ne kombinasyonlar sonucunda hakkın türe sahibine reddetme edilmesini sürdürülemez buldunuz?

SEÇİM AREFESİNDEYİZ VE YİNE BİR DERINTI VAAT HAVADA UÇUŞUYOR: Çok değil bire bir yıl önce bu kombinasyonları kurup bile devlet bütçesi amacıyla EYT çözümünü sürdürülemez bulanlar şimdi yıl sonuna büyüklüğünde çözüm için kolları sıvamış durumdalar. Bu çabayı takdirle karşıladığımız büyüklüğünde aynı zamanda da endişeyle bile takip ediyoruz. Zira daha çok esasen aynı intihap arifesindeyiz ve gine tıpkı sürü vaat havada uçuşuyor.

EYYY 2023 SEÇİMLERİ, SEN NELERE KADİRSİN: ve diyoruz kim ‘Eyyy 2023 Umumi Seçimleri, sen nelere kadirsin.’ İktidara istekli olan muhalefet partilerinin EYT üstüne vaat vermesini anlıyoruz üstelik güdük müddet geçmiş çözümü sürdürülemez bulan ve şu anda iktidarda olanların EYT çözümü için vaat vermelerini, üstünde çalışıyoruz demelerini ve bile takvim veriyor olmalarını anlamakta zorlanıyoruz. Şu anda elhak iktidardasınız. Bile birlikte 20 yıldır devam eden ayrımsız iktidarsınız. Neden hal üzere vaat veriyorsunuz? Bozukluk takvim sunuyorsunuz? Kıygınlık arasında ve 4 dönme sonraları 23’ncü yıldönümünü tamamlıyor. Bizlerin talebi ve çözüm isteği ise çokça net. Üstünde aylarca mücahede yapmayı, araştırma komisyonları kurmayı müstelzim tıpkısı ebat namevcut arasında. Yekpare EYT’liler olarak mücahede hayatlarımıza başladığımızda bağımlı olduğumuz yasalar çerçevesinde ötelenmiş emeklilik haklarımızı irade ediyoruz.

99 ÖNCESİ HAKLARIMIZ NEYSE O: Bugünlerde öne sürülmesi düşünülen formüller siyasetin ve medyanın diline dolanmış durumda. Önce Almanya, Hollanda, Finlandiya modelleri irdelendi. İşin içinden çıkılamadı. 10 kombinasyonlu formüller 5’e indi 3′ indi. en üst olarak içeriğini bilmediğimiz ihtişam sırrı kabil saklanan bir formüle indi. Burada dikkat elde etmek istediğimiz bekçi şu: Emeklilikte Yaşa Sarkıntı konusu dünyanın tek ülkesinde mevzu laf değildir. Ağız Ağıza Türkiye’ye özel ağız ağıza evcil ve milli bir toplumsal problemdir. Değişik farklı formüller üretmeye, laboratuvarlara kapanıp hal için formül aramaya gerek yok? 99 öncesi haklarımız neyse o.

DEVLET BÜTÇESİNE ABRA DEĞİLİZ. YARDIM EDİLMİŞ YOKSULLAR OLUŞMAK İSTEMİYORUZ: Katiyen unutulmaması müstelzim husus, EYT’liler olarak şevket bütçesine dara değiliz. Hak etmediğimiz ayrımsız öz istemiyoruz. Tığ armağan istemiyoruz. Sadaka katiyen istemiyoruz. Yardım edilmiş yoksullar tevessül etmek istemiyoruz. Altını basa basa çiziyoruz. Eskimemiş mağduriyetler oluşmaması için. Bu yüzden çözümün birlikte formülsüz olmasını istiyoruz. ‘Şu anda masamızda yegâne formül var. Onu de zamanı gelince açıklayacağız’ söylemlerini ise aşağılık anlamakta ve kavramakta zor çekiyoruz.

“İKTİDARA SORUYORUZ”

Öncelikle neyin tek formülü yasa anlaşılan, mağdurluk belli, tek formül derken kastınız nedir? Neyin zamanı gelince açıklayacaksınız? Vatandaşım mağdur edilmiş aynı zaman önceki fora etmek icap girmek yerine, düşünce kaygısında olup ‘Biz yaptık oldu’ ile kullanılmamış mağduriyetlerle mi yoksa seçim vaadiyle mi nöbet alacaksınız. Formülünüz birlikte 2008 yılında iktidarınızda çıkarılan aylık intisap oranlarının düşürülmesi ile kuşa dönen zahmetli maaşlarımız insancasına yaşayabileceğimiz maaşlar olacak mı? Yavru yaşta çalışmaya başlarken ‘Sen çocuksun çalışamazsın’ denilmediği, meslek liselerinde stajla başlayan mücahede hayatımızda aldığımız sigorta numaralarımız sigorta başlangıcı sayılacak mı? Hiçbirimizin mesai koşularının tıpkı olmadığı zorluklarla geçen iş hayatımızda, 8 Eylül 1999 yılı öncesi başlangıcı olan prim haset az kaderdaşlarımıza yer azından prim günlerini tamamlayabilmeleri için bire bir borçlanma ati mi? EYT olup zahmetli olanların bekledikleri sürelerle bağlanan 3 bin 500 TL emekli maaşlarına iyileştirme yapılacak mı? Sunu önemlilerden gördüğümüz sorunlardan biri de Z kuşağımız, yani EYT’lilerinin çocuklarının SGK yasalarından yaş sınırı ve ABO sebebiyle geleceğe güvenle bakabileceği SGK yasalarını gene ele alıp emniyetli ortamı hazırlayacak mısınız? Kafamızda düzentileme ve alınteri kıymeti ile sapık sorular ne? Siyasette cebin teri dökenler önceki sırada olup hakları gasp edilenler oluyor. Soruyoruz iktidara, muhalefete.

EYT MESELESİNİN SEÇİM MALZEMESİ YAPILMAK İSTENDİĞİNİ DÜŞÜNDÜRÜYOR: İktidarın ‘Zamanı gelince çözümünü açıklayacağız’ dediği bu içtimai problem Türkiye’nin gereksiz ve amansız aynı yarası haline gelmiş bundan sonra. Bu formül ve ‘Zamanı gelince açıklayacağız’ söylemleri ister istemez EYT meselesinin yine benzeri seçim malzemesi olmak istendiği yönünde düşüncelere itiyor bizleri. Bu artık bizim asla kabul etmeyeceğimiz, edemeyeceğimiz bir yaklaşım tarzıdır. EYT probleminin imdi finansal tıpkı sorun olmadığı ve benzeri zaman önce çözülmesi gereken şişman aynı içtimai problem olduğu akseptans edileli çok oldu. EYT problemi siyasetin eliyle doğurulmuş ve gene siyasetin vasıtasıyla çözülmesi müstelzim bir iş olduğu büyüklüğünde, bünyesinde barındırdığı rastgele görüşten mağdurların mevcudiyetiyle üstelik siyasetin çokça üzerine intişar toplumsal tıpkı yaradır.

İKTİDARI MUGAYERET, MUHALEFETİ İKTİDAR YAPACAK 20 MİLYON AİLELERİMİZLE BİRLİKTE DEMOKRATİK HAKKIMIZIN GEREĞİNİ 2023 SEÇİMLERİNDE YAPACAĞIMIZDAN HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN: Bildirme şuurlu topluluk yerine vatandaşlık görevimizi kullanırken yaşadığımız mağduriyeti zorlukları unutabilecek değiliz. Zaman kaybetmeden ‘Vatandaşımın yaşadığı mağduriyetler önemli’ diyorsanız sürüncemede salıverme. Sabrımız Kalmadı. Kitlemizle birlikte formülsüz EYT-ABO-staj-uyma mağduriyetimizin çözülmesi amacıyla iktidarı ihtilaf yapacak, muhalefeti nüfuz yapacak 20 milyon ailelerimizle birlikte demokratik hakkımızın gereğini 2023 seçimlerinde yapacağımızdan tek şüpheniz olmasın. Bıçak kemiği deldi geçti bilin istiyoruz.”Share: