Hatay selen | Hatay Deniz Otobüsü Seferlerine Uluslararası Kavait ve Meteorolojik Nedenlerle Ara Verildi

İlk seferini 19 Mayıs’ta Hatay’tan Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentine fail Hatay Bahir Otobüsü (HADO), arsıulusal kurallar, zaman koşulları ve meteorolojik nedenlerden çevre seferlerine aleniyet verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Umumi Kâtip Yardımcısı Mukavemetli Açıkça, HBB Genel Sekreter Yardımcısı Zorlu Belirtik, HADO’nun 2023 yılı nisan ayında seferlerine yeniden başlayacağını bildirdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HADO yetkilileri, aleniyet sunulan HADO seferleriyle ilişik açıklama yaptı. HBB Genel Yazman Yardımcısı Kip Celi, şunları anlatım etti:

“Başkanımız Lütfü Savaş’ın yeryüzü önem verdiği projelerden biri olan HADO ile bugüne büyüklüğünde tahminî 25 bin bulaşıcı taşıdık. Meteorolojik nedenlerden yağlık projemizi yatırmak zorundayız. Seferlerimize 2023 yılının nisan ayında başlamayı planlıyoruz. Bugüne büyüklüğünde haftada iki nöbet Girne, bir el birlikte Gazimağusa olmak amacıyla 3 posta düzenliyorduk. Bu toplumsal projemizde, vatandaşlarımıza, hastalarımıza ve öğrencilerimize yeryüzü bereketli şekilde koruyucu olmaya çalıştık. İyi aynı mevsim geçirdiğimize inanıyorum” dedi.

Degaje, antrparantez projenin hayata geçmesinde ve yeşermesinde emeği güzeşte Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a, HADO Genel Müdürü Bülent Ok’a ve HBB Sedir üyelerine teşekkürlerini iletti.

“ÖNÜMÜZDEKİ SEZON HİZMET KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİ İÇİN BİRAZ ELAN BÜYÜK GEMİLERLE ÇALIŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

HADO Genel Müdürü Bülent Ok, mayıs ayında başlayan seferlerin meteorolojik nedenlerden belde arsıulusal kurallar çerçevesinde sonlandırıldığını söyledi. İki gemiyle yapılan Girne ve Gazimağusa seferleri ile çok kudretli bire bir mevsim geçirdiklerini anlatım eden Ok, “Bugüne kadar taşıdığımız 25 bin yolcuyu Kırıkhan, Reyhanlı ve farklı ilçelerimizden, kesim hinterlandı olan Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adıyaman, Osmaniye ve Gaziantep’ten gelen öğrenciler oluşturdu. Projeyi sonlandırmadık. Yıpranmamış bir kafa fora etmek için hazırlık yapıyoruz. Limanımız hizmet, tamirat ve tadilatla uluslararası kurallara göre yenilenecek. Önümüzdeki mevsim bakım kalitesinin yükseltilmesi üzere az buçuk henüz balaban gemilerle çalışmayı hedefliyoruz” dedi.

“LİMANIMIZIN KAPASİTESİ 500 GROSTON AMMA BİZ BUNU 5 BİN GROSTONA YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Koşullara göre muvakkat sayısını artırmayı planladıklarını üstelik sözlerine ekleyen Bülent Ok, “Limanımızın kapasitesi 500 groston ama biz bunu 5 bin grostona yükseltmeyi hedefliyoruz. Taşıdığımız bulaşan sayısına baktığımızda bu sayının artabileceğini biliyoruz. Bu bile Sayın Başkanımızın sunma ehemmiyet verdiği konuların başında geliyor. Başkanımız elan önceki yaptığı açıklamalarda ‘Hedefimiz yalnız KKTC değil, Akdeniz’bile bize çok andıran olan Beyrut ve Libya hattında elan birinci sınıf, daha konforlu gemilerle limanımız hizmet verecektir’ diye niteleyerek belirtmişti. Biz da bu hedefler doğrultusunda tedbir sürecini projelendirme, hedefleri gerçekleştirme programı adına hayata geçireceğiz. Bu süreci sunu mübarek şekilde kullanacağız” diyerek konuştu.

Share: