Nezaret 2021’de 209 bin kitap denetledi

Tecim Bakanlığı, 2002’den bu yana koordine ettiği meydan gözetimi ve denetimi faaliyetlerinde 20 yılı geride bıraktı.

Denetimlerle güvensiz ve münasebetsiz ürünlerin tüketiciye ulaşmasının engellenmesi ve bunların sefer açtığı haksız rekabetin önlenerek, piyasada adaletli rekabet ortamının kasılma edilmesi amaçlanıyor.

İncelenen işaret sayısı yüzdelik 12 arttı

Bu kapsamda 2021’birlikte denetlenen işaret sayısı tıpkısı esbak yıla kıyasla yüzde 12 artarak 187 bin 127’den 208 bin 948’e yükseldi. Denetlenen ürünlerin 11 bin 813’ü ters, 642’si itimatsız bulundu. Çirkin kâin partilerin oranı yüzde 5,7, güvensiz bulunanların oranı birlikte yüzde 0,3 olarak kaydedildi.

Güzeşte sene arz haddinden fazla denetlenen kitap gruplarına bakıldığında, azık maddeleri ile gıdayla temas eden bap ve malzemeler, kimyevi ve örgensel gübreler, biyosidal ürünler, ağızotu, erke verimliliği, asansör, elektrikli ekipmanlar, hazır beton ve hazır beton dışındaki çatı malzemeleri denetimlerinin öne çıktığı görüldü.

İthal ürünler dahi denetime girdi

Izinli kuruluşlar tarafından bağırsak piyasada denetlenen 208 bin 948 öğür ürünün 30 bin 355’inin ithal ürünler olduğu belirlendi. İthal mahsulat, toplam denetlenen ürünlerin yüzdelik 15’ini oluşturdu.

Denetlenen ithal ürünlerin 29 bin 488 partisi akla yatkın, 813’ü ters, 54’ü ise itimatsız bulundu.

Zıtlık tayin edilen birlik mahsulat ortamında ithal ürünlerin oranı yüzde 7 olarak belirlendi. söz konusu mehabet 2020 yılında yüzde 23’ü bulmuştu.

Güvensizlik belirleme edilen cemi mahsulat içre ithal ürünlerin oranında de tenakus görüldü. 2020’da yüzdelik 11 olan bahis konusu kerem, 2021’de yüzdelik 8’e düştü.

İthal ürünlerde yer aşkın falsolu işaret sayısı kozmetiklerde

2021’birlikte denetlenen ithal ürünlerde uygunsuz nişane sayısının bildirme efdal olduğu geçmiş 5 im grubu, kozmetikler, telsiz ve uz iletişim terminal ekipmanları, makineler, azık ürünleri ve elektrikli ekipmanlar olarak sıralandı.

Denetlenen ithal ürünlerde güvensizlik tespitinin genişlik erdemli çıktığı geçmiş 5 yayın grubu ise elektrikli ekipmanlar, erke verimliliği, kırtasiye ürünleri, makineler ve diğer bitiren ürünleri oldu.

Geçen yıl yürütülen denetimler neticesinde münasebetsiz ve itimatsız olduğu belirleme edilen ürünlere uygulanan yönetsel nakdî ceza 217 milyon 367 bin 979 lira yerine kayıtlara geçti.

Market denetimleri sonrası fiyatlara ilgi çekti!

 

Market soruşturmasında karar

 

Zincir marketlerle ilişik anket derinleştiriliyor

 

Share: