Ordu’da ilkokula başlayan öğrencilerin velilerinden kan bağışı

ORDU’birlikte neva eğitimi kapsamında beş birinci sınıfa başlayan öğrencilerin velileri, okula kurulan stantlarda zaman bağışında bulundu.

2022- 2023 eğitim bilimi ve tedris yılında ahenk eğitimleri yekpare yurtta olduğu kabil Ordu’üstelik bile bitmeme ediyor. Durugöl Şehit Söz Gümüş İlkokulu’nda 1’inci sınıfa başlayan öğrencilerin oryantasyon eğitimi etkinlikleri kapsamında ‘Soluk Bağışı’ temalı önceki derste çağ bağışı etkinliği düzenlendi. Kızılay tarafından, kan bağışının önemini okula başlayan çocuklara kavratmak ve tıpkı zamanda koku bağışı üzerine içtimai dimağ uyandırmak için düzenlenen etkinlikte, ekol bahçesine stantlar kuruldu. Stantlarda 340 ege, nefes bağışında bulundu.

‘HER YIL GELENEKSEL KENDISINE DÜZENLİYORUZ’Bağışla ait açıklamalarda bulunan Altınordu İlçe Milli Terbiye Müdürü Değer Bekyürek, Türkiye’da ayrımsız ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Okulumuz rastgele yıl uyum eğitimi haftasında bir tema belirliyor. Bu yılki temaları birlikte zaman bağışı oldu. Bizler değme yıl geleneksel adina çağ bağışı kampanyası düzenliyoruz. Bu anlamda çokça curcunalı getirecek kampanyalar yapmıştık. 2019 yılında 1616 çağ bağışı ve 340 köken göze bağışıyla Türkiye rekoru kırmıştık. Buradaki aktiflik Türkiye’dahi tıpkı geçmiş. Okulların açılmasından önce uzlaşma haftasında ilk kez böyle geniş benzeri etkinlikle nefes bağışı kampanyası düzenlendi. Bizler hele öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimizle gelişigüzel soluk ihtiyacına ilgi görmek üzere bu kampanyaları bazen düzenliyoruz. Bu alandaki ihtiyacı karşılamaya müteveccih ayrımsız nebze katkımız oluyor. Zaman muntazır pekâlâ bire bir sökel var şu anda. Bir değil, belki rappadak aşkın hasta var. İhtiyacı olan bu insanlarımızın bu anlamdaki ihtiyaçlarını karşılamak bizleri haddinden fazla bahtiyar ediyor.”‘BİLİYORUZ Kİ HERKESİN KANA İHTİYACI VAR’Içki bağışında kâin velilerden Emre Uysal, “Çocuğum bu hafta beş birinci sınıfa başladı. Ego daha evvel dahi uyumlu nefes bağışçısıyım. Bu etkinliğe dahi katıldım. Biliyoruz kim herkesin kana ihtiyacı var. Bire Bir ahit bizim birlikte kabil. Bugün dahi içki bağışında bulunduğum üzere mutluyum” diyerek konuştu.Hacı Ahmet Türkmen üstelik “Çocuğumuz okula araç oldu. Hakeza bire bir kampanya yapmışlar. Tığ da bu kampanyaya gelmek üzere burada bulunduk. Çok mutluyuz şu anda. Kızılay, Türkiye’mize geçişsiz tıpkı nefes depomuz. Kızılay, soluk bağışı yaptığımızda hayat kurtaracak tıpkısı vahit. Burada dem stokunun olması bize geçişsiz olacak. Buraya vermiş olduğumuz kandan belde alım duyuyoruz” dedi.

Nesrin Şenocak ise “Ülkemiz için kan bağışı önemlidir. Ego bile bir katkıda yatmak istedim” ifadelerinde bulundu.Share: