Prof. Dr. İlber Ortaylı: “Trakya’yı iyi ayrımsız ati bekliyor amma bu nâr dahi kabil”

Müverrih yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Trakya’yı ferah ayrımsız encam bekliyor amma bu coşkunluk dahi türlü. Garantisi bulunmayan, değişmeyen atfetmek zorundasınız” dedi.

Müverrih yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Edirne’nin Keşan ilçesinde düzenlenen sanayici ve STK temsilcilerinin organize ettiği programa katıldı. Ortaylı, burada yaptığı konuşmada, “Evet sanayi evet bile kültür. Fevzi Fark Etmek kadar düşünecek değilim. Ona kalsa, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı adına burada biricik ocaklık bile yaptırtmazdı. Zira düşman gelir ve alır, derdi. Trakya’nın bugünkü zenginliği, organizasyonu ve Tekirdağ’ın patlamasında sanayinin payı var ama tıpkısı şeyi bile unutmayın, bura de imparatorluğu besleyen tıpkı tarım bölgesi. İnsaflı girmek zorundasınız. Ayrıksı yerlere çıkı. Bahir kıyılarından ve Trakya’dan ırak yerlere gitmenizi istirham ederim. Anadolu uran bekliyor. Sanayi kurulmadığı takdirde, beğeni sömürme ediliyor. Bu üstelik bizim felaketimiz olacak” diye konuştu.

Konuşmasının devamında yer ve sanayi arasındaki dengenin gözetilmesi gerekliliğine vurgu yapan Ortaylı, “Bu yurt ya ekmeğini verir ya dahi vermez ve sürünürüz. Bu bile sizin muhakemenize bakıyor. Gereksiz insanların, takım biçmeyen insanların çevreci laflarının kırıcı aynı öneri getireceğine inanmıyorum. Neyin hangi olduğunu çalışan ve üreten adam agâh. Muhakemenizi insafla ve adaletli bir hakim kabilinden yaparsanız, yurt kurtulur. Yapmadığınız takdirde hapı yutarız. Benzeri memlekette mekân ve sanayi arasındaki dengeye hippiler değişmeyen vermez. Bunu çiftçilerin, sanayicilerin ve çetin tüketicilerin düşünmesi lazım. O bakımdan mesail karşısında muarız olarak değil; canip yerine vadi karşı. Bu bırakıt kavgası değil. Mirasın öz ailenizin olduğunu ve içre kalacağını hesaplayarak münazaaları halletmek geçişsiz” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: