Rusya Dışişleri Bakanlığı: “ABD’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor”

Rusya Dışişleri Nazır Yardımcısı İvan Nachaev, “KÖLE’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor” dedi.

KÖLE’nin Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık müzaheret paketini açıklamasının arkası sıra Rusya Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı İvan Nachaev yıpranmamış açıklamalarda bulundu. Nachaev, KUL’nin Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık müzaheret paketini eleştirerek, “Geçtiğimiz 8 Ağustos’ta KUL, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketini açıkladı. Böylelikle Joe Biden’ın reislik döneminde KÖLE’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımlar 9,8 bilyon dolara, 2014 yılından bu yana ise 11,8 bilyon dolara yükseldi. Böyle tıpkısı siyasa çözüme yardımcı olmuyor ancak çatışmaları uzatıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Mahkum takası üzere MEMLUK ile görüşüyoruz”

ESIR ile Rusya beyninde mahkum takası üstüne henüz geçmiş da meşruhat yapıldığını belirten Nachaev, bu konuda müzakerelerin sürdüğünü aktararak, “Bu konu üzerine elan geçmiş meşruhat yaptık. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve ESIR başkanlarının anlaşmaları çerçevesinde hakeza bir görüşmeye amade olduğumuzu konfirmasyon etti. Sayın Putin ve Biden’ın bu konuda heyetlere bitirme verdiğini da hatırlatmakta kâr var. Bu çerçevede görüşmeler çevre arasında sürüyor” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler sırasında Washington’un mahkumlar üzerinden kurgu yapmaması gerektiğini belirten Nachaev, “Bize bastırık yazmak amacıyla gıcırı bükme girişimlerden vazgeçmelerini ve onları bu çalışmalara yoğunlaşmaya çağırma ediyoruz” şeklinde konuştu. – MOSKOVA

Share: