Sandıklı ile bu arada 2 ilçede henüz haşhaş kapsülü alımı başladı

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesindeki Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) Ajans Amirliği yoluyla morfin yapımında beğenilen haşhaş kapsülü alımı başladı.

Sandıklı, Hocalar ve Kızılören kaza merkezi ile köylerinde haşhaş üretimi yapan çiftçiler, haşhaş kapsüllerini Sandıklı TMO Amirliği’ne teslim etmeye iki ahit önce başladı. Tıpkısı ay içeresinde kapsül alımının tamamlanması planlanırken, 3 ilçeden hep bin 400 titrem haşhaş kapsülü alımı planlanıyor. Haşhaş kapsülleri, tırlarla işlenmek ve morfin üretiminde kullanılmak amacıyla Bolvadin Alkaloid Fabrikası’na gönderiliyor. Üreticiler termin sistemiyle haşhaş kapsüllerini teslim ederken, Kilosu sabık sene 5 TL’den alınan kapsülün fiyatı, morfin ve nem oranına göre uymazlık gösterirken bu sene tavan fiyat 7 lira 50 kuruş adına gerçekleşiyor.

Haşhaş Kapsül kurum çalışmalarını durumunda inceleyici Tarım Odası Başkanı Fatma Toptaş, “Bu yıl Haşhaş Kapsül alımı biraz geç kaldı basar Ofis Arpa ve Buğday alımı yapmakta idi. Çekicilik şartlarından periferi da arpa ve buğday hasattı az buçuk geç kaldı. Şimdi rüşvet ve buğday alımı durduruldu ve kapsül alımı başladı. Kapsül fiyatı ayrıntılı yıllar tıpkısı kaldı. Enflasyon farkını hesaba katarsak fiyatlar daha faziletli olması lazım. Bu yıl birkaç bir kıymet farkı verdiler. 7 liranın üzerinde o bile yeterli bire bir rakam değil” dedi. – AFYONKARAHİSARShare: