Tepebaşı Belediye Reisi Ataç, ‘Koruyucu Hekimlik’ Uygulamasını Değerlendirdi

Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç, Afiyet Bakanlığı’nın 0-12 yaş kollar için yardımcı uç ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi üzere başlattığı uçucu uygulamayı değerlendirdi. Ataç, “Geç kalınmış aynı aplikasyon üstelik olsa yüce buluyorum. 2013’te açtığımız Şirintepe Yavru Dudak ve Diş Sağlığı Polikliniği’mizden bugüne dek 65 bin çocuğumuz ücretsiz faydalandı” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Afiyet Bakanlığı’nın 0-12 yaş füru amacıyla havari kavşak ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi için Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te ‘Aile Diş Hekimliği’ modelini uçman aplikasyon kendisine başlatması konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Sağlıklı nesillerin yetişmesinde havari doktorluk uygulamasının önemini belirten Başkan Ataç şöyle konuştu:

“Geç kalınmış tıpkısı aplikasyon bile olsa balaban buluyorum. 2013’te açtığımız Şirintepe Yavru Kenar ve Diş Sağlığı Polikliniği’mizden bugüne arbede 65 bin çocuğumuz ücretsiz faydalandı. Çocuklarımızın merkezimizde geçmiş girdikleri vadi eğitim salonumuzdur. Eğitim Bilimi salonumuza Prof. Dr. Nusret Fişek’in adını verdik. Zira Nusret Hoca’nın 1961’birlikte yaptığı toplumsallaştırma yasasının temelinde apotr hekimlik var. Apotr doktorculuk anlayışı, keyif sistemi üzere muhteşem tıpkısı anlayıştır. Esenlik sistemi için tasarruflu benzeri yöntemdir. Inhibitör ve yardımcı doktorluk maliyetleri, tedavi maliyetlerine göre daha düşüktür. Ama serencam 20 yıldır, bugünkü iktidarın ağzından tıpkısı defa bile koruyucu hekimlik adını duymadık. Binnetice bu önemi çokça geç birlikte olsa anladılar. 0-12 gözyaşı kollar üzere yardımcı kenar ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi için pilot aplikasyon başlatılacağını öğrendik.

“MERKEZİMİZDE 65 BİNDEN AŞKIN ÇOCUĞUMUZ GÖZLEMİMİZDEN GEÇMİŞ”

Bizler yardımcı hekimliğe çok derece veriyoruz. Polikliniğimizdeki hep de ağız ağıza yardımcı tabiplik üstüne yerleşmiş. Söz Gelişi İsveç’te 1990-2000’li yıllar arasında diş sağlığı alanındaki koruyucu doktorculuk uygulamalarıyla çocuklarda diş çürüklerini sıfırladıkları görülmüş. Tığ bile bu örnekten yola çıkarak merkezimizde verdiğimiz eğitimlerde apotr hekimliğin esasları anlatıyor, çocuklarımıza ve aileler ile üstelik paylaşılıyoruz. 8-9 senelik süreçte hep çocuklarımızı ve çalışmalarımızı arşivledik. Eğitim aldıktan sonraları çocuklarımız kliniğe geliyor, klinikte gaga muayenesi yapılıp bilgelik el işi aktarılıyor. Ondan sonra çocuklarımıza randevu veriliyor. Tedavi bitinceye kadar takibine devam ediyoruz. Senede iki öğün da çocuklarımızı çağırma yazar kontrollerini yapıyoruz. Böyle tıpkısı yöntem işliyor. Şimdiye kadar merkezimizde 65 binden çok çocuğumuz gözlemimizden geçmiş. Bu çokça ciddi ayrımsız nicelik. Burada hiçbir muamele ücretli yapılmıyor, tamamen ücretsiz. İşte sosyal belediyeciliğin bildirme büyük noktalarından bir tanesi budur. Buradaki sevinme yüzde 100. Merkezimizde yemeden içmeden diş tedavisi yapılmıyor, tıpkı zamanda psikoloğumuz var. Buraya diş hekimine gitmekten korkan çocuklarımıza bakım veriyor. Bütün çocuklarımızı dişleri ile ilgili sıkıntıları olduğunda merkezimize davet ediyorum. Eskişehir’in çocuklarına yardımcı hekimlik ve içtimai belediyecilik anlayışı ile ücretsiz biçimde bakım sunmaktan belde çokça mutluyuz”

Share: