TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘YANGIN VE DEPREM’ TATBİKATI

TRAKYA Üniversitesi’nde, öğrencilerde afet bilincinin artırılması üzere ‘ateş ve sarsıntı tatbikatı’ yapıldı. Kısaca 600 öğrencinin katıldığı etkinlikte yer sarsıntısı simultane yapılması gerekenler anlatılırken, olasılı yangında ise alınacak tedbirler gösterildi.

Trakya Üniversitesi’nin Ayşekadın Yerleşkesi Kullanışlı Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen tatbikata Edirne Kıyamet ve Acil Buut (AFAD) Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve Edirne Belediyesi İtfaiyesi ile kısaca 600 öğrenci katıldı. Manevra öncesi öğrencilere sınıflarda AFAD yetkilileri tarafından deprem ve yangın için bilgiler verildi. Etkinlikte zelzele anında yapılması gerekenler anlatılırken, olasılı yangında ise alınacak tedbirler gösterildi.

Senaryo gereği depremin canlandırıldığı tatbikatta öğrenciler ve öğretim görevlileri, ara ve masaların altına saklandı. Yüksekokulun boşaltıldığı deprem simultane içeride kalanlar ise AFAD ve UMKE ekipleri tarafından kurtarıldı. Okulun mutfağında sâdır yangında ise binada muhat mütezayit 2 kişiye itfaiye aracı ekipleri ulaştı. Sedyeyle dışarı çıkarılan yaralılara sağlık ekipleri yoluyla müdahale edildi.

‘TÜM ÖĞRENCİLERE İLK YARDIM EĞİTİMİ VERMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Trakya Üniversitesi sivil defans amiri Hüseyin Türkel, tatbikatın öğrencilerin geleceği açısından balaban olduğunu belirtti. İlk yardımın önemine birlikte değinen Türkel, Üniversitemizin her bölümünde, herhangi bir okulumuzda şu an genişlik az 3’er pare sıhhi imdat anne eğitimi almış olan akademisyenlerimiz ve yönetimsel personellerimiz var. Buradaki amacımız bile öğrencilerini bize teyit etmiş olan ailelerin verdikleri yuvada gerçekte ne kadar güvende olduklarını anlatabilmek. Biz bunu çıktı üniversitenin akıbet sınıflarına de yaymayı hedefliyoruz. Şayet önümüzdeki yıllarda, şartlar ve şerait akla yatkın olursa üniversitemizin serencam sınıfında aydın bütün öğrencilerimize birlikte sıhhi imdat eğitimi vererek toplumu benzeri şekilde afet farkındalık ve sıhhi imdat eğitimi almış adına bile dahil demek istiyoruz dedi.

Share: