Volkanik dağın buhar bacalarında ağır kaynak

Volkanik dağın buhar bacalarında ağır görüntü

Şifa kaynağı kendisine tanıdık ve seçme sene binlerce kişinin geldiği buhar bacaları kurudu

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde 2 bin 250 rakımdaki volkanik Nemrut Dağı’nın zirvesinde meydan kayran kalderadaki şifa kaynağı ‘buhar bacaları’nın kuruması ziyaretçileri endişelendiriyor.

Avrupalı Her Destinasyonlar projesi çerçevesinde ‘Mükemmeliyet Ödülü’ alan ve Tatvan ilçesinde mevcut Nemrut Kalderası, doğal güzellikleri ve misilsiz manzarasının yanı sıra bünyesinde barındırdığı buhar bacası ile gelişigüzel sene binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Asırlardır buharın çıktığı bacalar tamamen kurudu. Civar halkı marifetiyle iflah kaynağı olduğu söylenilen buhar bacalarının dışarıya verdiği ısıdam havanın kâh hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor. Kilometrelerce yol intaç ederek 2 bin 250 rakımda onma bakmak üzere buhar bacalarını görüşme edenler, karşılaştıkları manzarayla sahne kırıklığı yaşıyor. Buhar bacalarının astım, romatizma ve eklem ağrılarına iyi geldiğine inanılırken; bu hastalıkları olan vatandaşlar bacaların önüne gelerek çıkan ısıdam havadan faydalanıyordu. Fakat deminden ise isimsiz bir nedenden dolayı buharın azalması, şifanın kaybolacağına dair endişeleri arttırıyor. Ziyaretçiler ise bu konunun araştırılması için yetkililere çağrıda bulundu.

“Hastalar buraya felah olsun diyerek geliyorlardı”

Buhar bacasının tamam bir iflah kaynağı olduğunu tamlayan Hasan Akay ünlü vatandaş, “Burası Nemrut Buhar Bacaları adına adlandırılıyor. Haddizatında herhangi bir yıl buraya geliyorduk ve burada kısık tıpkısı buhar çıkışı vardı ama önceki yıllara nazaran buhar bacaları kül anlamıyla buhar oldu diyebiliriz, on paralık buhar çıkmıyor. Bugün birlikte görelim diye geldik. Maalesef buhar bulunmayan ve rastgele güzeşte aktarılma da sözde kuruyor. Hiçbir buhar çıkışı kalmamış ve yok olacak büyüklüğünde azalmış. Imdi bu neye vasıtalık anlamadım amma araştırılmasında fayda var. Ince yıllar önce büyüklerimiz anlatıyordu. Alelhusus hastalar buraya felah olsun diye geliyorlardı ve buhar bacalarında bekletiliyordu. Yıllardır devam edip bu yıl kuruyan ayrımsız buhar bacasının esasta araştırılmaya ayar olduğunu biliyoruz. O yüzden yetkililer bu konuyu araştırırlarsa evire çevire evet. Galiba Nemrut volkanik tıpkısı yer ya tekrardan faaliyete geçip farklı depar noktalarına gitmiştir evet da bununla ilgili bir neşelilik vardır. Bunun yetkililer eliyle araştırılmasında yarar var” diyerek konuştu.

Buhar bacasının illet söndüğünün araştırılmasında fayda olduğunu belirten Gamze Tunç ise “Elan önceki yıllarda buhar bacasını sık sık ziyarete geliyorduk. Bu yıl bile vesile bulup geldik. Fakat ne eyvah ki sönmüş durumda. Gelgel sıcaklığı arttı ondan mı kaynaklı bilmiyoruz ama araştırılmasında kâr var” şeklinde konuştu.Share: