Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Ev referans sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu zarfında bulunan Ev Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Dar referans sonuçlarının bir numara fazda fırıldak oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik analiz, traksiyon ve aplikasyon kendisine üç esas başlıkta inceliyoruz”

Yurt referans süreçlerini ‘çözümleme, çekim ve aplikasyon’ adına 3 asıl başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci kumpas işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret olarak birlik çalışmalarımızı vukuf odaklı benzeri şekilde tamamı ile ayrımsız dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile çözümleme, traksiyon ve aplikasyon yerine üç esas başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini en kesintisiz şekilde, yeryüzü bereketli, hararetli tıpkı eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle tam başvuruların tüm afaki aynı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını ifham etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni terbiye tedrisat yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Himmet ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine doğrulama edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu geçerli aziz öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve içtimai buut kriterleri anne alınarak sayısal ortamda nesnel bir şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına arz yakın bakanlık yurdundan almak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, tonga aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda toplanmış ev başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda en aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme yüksek harmoni oranını gerçekleştirdik. Mevki namına birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı daraç faaliyetlerinin dünyada eşi ayrımsız olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KÖLE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik bir gelecek oranı ile hem üstelik birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 devlet tümü ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde de ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak için 41 devlet merkezimizde umum başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: