Kendisi nakil beklerken kardeşinin organlarının bağışlanmasını sağlayıcı ağa eş oldu

Böbrek hastalığı zımnında aktarım bekleyen ve ahiret yolculuğu eden kardeşinin namına uyan böbreğini kabul etmek yerine bağışlanmasını sağlayıcı Trabzonlu Hakkı Aytaş, kat sayı tıpkısı davranış sergiledi.

Aslen Oflu olan ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faal 58 yaşındaki Hakkı Aytaş, bire bir müddet evvel diyabetle uğraş etmeye başladı. Diyabet tedavisi bitmeme ederken kendisine kolon kanseri teşhisi bile konulan Aytaş, ameliyatla önceki evrede bu hastalığı yendi.

Diyabete sadık kâh organlarının hasar görmesi sonucu böbrek rahatsızlığı hayat dolu ve tedavisine İstanbul’de devam fail Aytaş aynı yandan haftada 2 aktarılma diyalize girerken farklı yandan birlikte kadavradan organ aktarımı üzere sıraya alındı.

Hakkı Aytaş, bu süreçte, kız kardeşi 52 yaşındaki Feride Aytaş’ın akıl kanaması geçirmesi üzerine acilen memleketi Trabzon’a geldi. Kanuni Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi yetkililerinin okkalı bakımda tedavisi devam eden kardeşinin beyin ölümünün gerçekleştiği bilgisini vermesi üzerine Aytaş, örgen bağışı üzerine farklı 3 kardeşiyle görüştü. Ailenin ortak kararıyla Feride Aytaş’ın organları bağışlandı.

Hakkı Aytaş, kardeşinin kendisine uyan böbreğini kabul etmek namına organın elan ivedili durumdaki hastalara nakledilmesini istedi. Bu sayede Feride Aytaş’ın organları hastalara nakledilmek için Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Feride Aytaş’ın böbreğinin Erzurum’da bire bir hastaya nakledildiği öğrenildi.

“Elan ivedi durumu olan hastaya nakledilmesini uygun gördüm”

Trabzon’un Of ilçesindeki evlerinde taziyeleri kabul fail Hakkı Aytaş, AA muhabirine, sütun kanserini atlattıktan sonra böbrek hastalığına sınırlanmış haftada 2 devir diyalize girdiğini söyledi.

Böbrek naklinde tam olduğunu belirten Aytaş, “Kardeşimin bu rahatsızlığı gelişti ve apar topar Trabzon’a geldik ve veriş haset meridyen düzlemi akıl ölümü gerçekleşti. Organ naklindeki arkadaşlar öneri ettiler, ailece oturduk ve organlarını affetme kararı aldık.” dedi.

Aytaş, ondan sonradan üstelik kardeşinin böbreğinin ilk namına teklif edildiğini dile getirerek “Ego istemedim. Elan acil durumu olan hastaya nakledilmesini henüz akla yatkın gördüm. Mevcuttaki durumum aman aman ivedili değil, haddinden fazla elan ivedi hastalar var. Bu düşünceyle ben zat hakkımdan feragat ettim.” diyerek konuştu.

Aytaş, “Duyduk ki kardeşimin organları 5 hastaya umut olmuş. Alelhusus üstelik karaciğerinin Adana’da 16 yaşında bire bir hastaya nakledildiğini, operasyonun çok daha başarılı geçtiği bilgisini örgen naklindeki arkadaşlar bildirdi.” açıklamasında bulundu.

Organ nakli koordinatörlüğündeki ilgililerin bile çok havari olduğunu belirten Aytaş, “Kız kardeşime ne ben hangi kardeşlerim, tek kimesne, organ naklinde yaptığımız faydalı büyüklüğünde müfit yapamaz. Bunu lütfen insanlarımız böyle değerlendirsin.” dedi.

Herkesi organ aktarımı üzerine hassas olmaya çağıran Aytaş, ara sıra bu konuda bilinçsizce dedikodular yapıldığını tabir ederek şunları söyledi:

“Tıpkı abi kendisine hakkım. Nakil muntazır tıpkısı hastayım. Biliyorum kim ömrümün sonuna kadar hiçbir örgen kız kardeşimin böbreği kadar düzenli olmayacaktır. Nasıl bir uzuv çıkarsa çıksın bir ana babanın çocuğuyuz, genetiğimiz ayrımsız. Bu büyüklüğünde düzenli ayrımsız uzuv olabilir mi ben bunun bilincinde olan tıpkısı hastayım. Buna rağmen tercihimi ihtiyaçlı birinden yana kullandım. Bundan ortalık bu işin, düşüncenin kirletilmemesi taraftarıyım.”

Zihayat bire bir hastaya rüya olmanın tanım edilemeyecek aynı his olduğunu vurgulayan Aytaş, “Kız kardeşime tek kimesne o yavru kadar minnettar olmaz. 16 yaşında aynı çocuğun avlu bulmasının hangi gelmek olabileceğini biraz bu işlerin ortamında hayat dolu birisi namına biliyorum.” dedi.Share: