Van’dan İzmir’e Gelen 11. Dershane Öğrencisinin Meslek Kaydının Isteyerek Yapılmadığı İddia Edildi. CHP’li Bahir Yücel: “Bu Ayıba Son Verin”

CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, Van’dan gelerek İzmir’in Kemalpaşa ilçesine yerleşen ailenin kızı Rojin Koç’un “Puanı yetmesine rağmen hiçbir okula kaydının yapılmadığı” iddiasını gündeme getirdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve İzmir İl Milli Terbiye Müdürü Mücahit Yentür’e seslenen Yücel, “Van’dan İzmir’e gelerek kavramak amacıyla çırpınan bire bir kız çocuğunun eğitim bilimi hayatının engellenmesinin gerekçesi nedir? Lamı cimi namevcut. Bu ayıba son verin” dedi.

İddiaya bakarak ayrımsız süre ilk Kemalpaşa ilçesine taşınan Koç ailesinin kızı Rojin, puanı tutmasına rağmen İzmir’de tek okula anahtar yaptıramadı. Ev, ilçedeki biricik Rum lisesi olan Erzan Bulum Küçük Asya Lisesi’nin “Vadi yok” gerekçesiyle kendilerini gabi çevirdiğini söyledi. 11. sınıf öğrencisi olan Rojin’in Rum lisesinden aktarım olduğu üzere mortocu hatip ve iz liselerine geçiş yapamadığı belirtildi.

Kendisine ulaşan aileyle bir araya mevrut CHP İzmir İl Başkanı avukat Deniz Yücel, içtimai medya hesabından açıklama yaparak Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Yentür’e çağrı yaptı. Yücel’in açıklaması şöyle:

“Van’dan İzmir Kemalpaşa’ya gelerek eğitim hayatına sürmek isteyen 11. dershane öğrencisi Rojin Çalıştırıcı’un, meslek puanı yettiği halde kasıtlı kendisine Kemalpaşa’da hiçbir okula kaydının yapılmadığı akilane mudur? Bu doğruysa, Van’dan İzmir’e gelerek idrak etmek üzere çırpınan ayrımsız kız çocuğunun eğitim hayatının engellenmesinin gerekçesi nedir? Hani eğitim hakkı anayasal bir haktı ve okazyon eşitliğine inanıyordunuz? Lamı cimi namevcut. Bu ayıba son verin. Rojin ve ailesinden özür dileyin. Takipçisiyiz.”

Share: