Ayvalık’ta Haddinden Fazla Renkli Hasat Festivali Bitmeme Ediyor

17. Arsıulusal Ayvalık Zeytin Hasat Festivali’nin ikinci gününde Ayvalık Ticaret Odası’nın “Sektörel Arşivi”, Yeliz Pulat Narin’in “Hasat Kokuları”, Hayrettin Filiz’in “Cumhuriyet Altını Tarihi’nin İlk Yıllarında Ayvalık’ta Zeytinciliğin Basına Yansımaları” ve gazeteci Doğan Doğan’ın “Zeytin Ağaçlarının Silüeti” kılık sergisinin açılışları gerçekleştirildi.

Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şanlı Uçar ve sanatseverlerin katılımıyla, Kırlangıç Dirim Merkezi’nde açılan sergi, sanatseverlerin bağ odağı oldu. Festivalde dönme süresince etkili saz performanslarının yanında Ayvalık’ın çevrimli şeflerinin hazırladığı tadım tabakları ziyaretçilerden parçalanmamış nokta aldı.

UNESCO BAĞLANTISI

Festival programında düz kayran panelde ise Türk sinema ve seyretme oyuncusu, balerin Alev Baymur, “3T Teknolojik Tarihsel Tarım Tanıtım Programı ve UNESCO bağlantısı konusunu masaya yatırdı ve katılımcıları bilgilendirdi. Katılımcıların yürekten dinlediği panelde Yalaz Baymur, “Teknolojik Tarihî Tarım”, “Dünyada Zeytin Üretimi Yapılan Ülkeler”, “Holografi”, “Olives Coin”, “Mapping”, “Sermaye-Earth”, “Virtual Reality”, “NFT”ve Mardin – Ayvalık ortaklığından doğan MARAY’dan hezel etti. Baymur, bu projenin, Mardin ve Ayvalık arasında zeytin eliyle aynı “sulh köprüsü” niteliği taşıyacağını sözlerine ekledi.

Share: